Investitiile in invatamant mai mari cu 60 la suta, afirma ministrul Educatiei Imprimare E-mail


Bugetul Ministerului Educatiei si Cercetarii prevede, pentru acest an, investitii mai mari cu 60 la suta fata de anul 2006, fapt care a permis inceperea unor programe ample in fiecare judet, a declarat luni seara, la Petrosani, ministrul de resort, Mihail Hardau, transmite corespondentul ROMPRES.

''Am putut sa deschidem programe pentru campusuri scolare, pentru scoli de arte si meserii, in ambele situatii cate doua in fiecare judet. Avem programe ca fiecare gimnaziu sa beneficieze de calculatoare'', a afirmat ministrul Hardau, in cadrul unei intalniri cu cadrele didactice din Valea Jiului.
Potrivit acestuia, gimnaziile vor primi cate 15 calculatoare, daca au pana in 200 de elevi, si cate 20 de computere in situatia in care in clasele V-VIII invata mai mult de doua sute de copii.
De asemenea, ministrul educatiei a apreciat ca exista o nedreptate in sistemul de retribuire a personalului auxiliar din invatamant, prin faptul ca majorarile salariale sunt diferentiate pentru cadrele didactice si personalul nedidactic. in opinia sa, lipsa unui echilibru in sistemul de salarizare ar putea duce la o penurie de personal auxiliar in invatamant.

Rompres

 

 Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner