Jumatate din Romania, cod portocaliu Imprimare E-mail


ImageInca 12 prefecturi au primit ieri avertizari de cod portocaliu de la ANM.
In total, 22 de judete au cod portocaliu, iar restul cod galben.
Saptamana de canicula africana a debutat, luni, cu maxime de 37 de grade Celsius in Calafat, Bechet, Bailesti si Moldova Noua.

In Capitala, ieri, la ora 13.00, erau 36 de grade C in centru si 34 de grade C la periferie.

Corpul uman insa resimtea o temperatura exterioara de 40 de grade Celsius. Potrivit directorului ANM, Ion Sandu, este normal ca datele furnizate sa nu corespunda realitatii oraselor.

„Suntem obligati sa masuram in anumite conditii: la umbra, la inaltimea de doi metri de la teren care, la randul sau, sa fie acoperit cu iarba. Doar aceste date sunt relevante pentru Organizatia Mondiala de Meteorologie”, a explicat el.


Pentru astazi, temperaturile maxime se vor incadra intre 32 si 38 de grade Celsius, sudul tarii fiind cel mai afectat de canicula.

Meteorologul de serviciu de la ANM, Meda Georgescu, spune ca maine va creste frecventa valorilor de 38-40 de grade Celsius: „Daca acestea se vor atinge izolat pana atunci, nu vor fi atat de periculoase si de frecvente ca joi, cand vor veni deja dupa doua zile foarte calde si se vor inregistra la mai multe statii meteorologice”.

E posibil ca masa de aer cald de provenienta africana sa mai stationeze deasupra tarii noastre si la inceputul saptamanii viitoare: „E posibil ca spre sfarsitul saptamanii viitoare sa se inregistreze fenomene meteorologice deosebite, in special vijelii, pentru ca o masa de aer rece este asteptata sa patrunda pe teritoriul tarii noastre prin nord-vest”, mai spune Georgescu.

Cititi mai multe in Evenimentul Zilei online


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner