Jumatate dintre elevi nu mai citesc literatura Imprimare E-mail


ImageCalculatorul sau televizorul le acapareaza de doua ori mai mult timp decat lectura.
Tinerii citesc din ce in ce mai putin. Calculatorul sau televizorul le acapareaza de doua ori mai mult timp decit lectura. Potrivit unui studiu realizat de organizatia „Salvati copiii!“, jumatate dintre elevi nu citesc deloc sau citesc foarte putina literatura
 
Elevele - telespectatoare pasionate

Elevii aloca din ce in ce mai putin timp lectiilor, ca sa nu mai vorbim de literatura care nu mai reprezinta de mult un mod placut de petrecere a timpului liber. Fie ca cititul ii plictiseşte, fie ca prefera sa vada un film, elevii nu mai sint preocupati de lectura. Dintr-un numar de peste 1.500 de elevi supuşi sondajului, peste 10% dintre chestionati aloca cel mult o jumatate de ora pentru lectii, 20% - pina la o ora, iar jumatate - peste doua ore. in schimb, elevii se uita foarte des la televizor comparativ cu timpul pe care il folosesc pentru lectii. Unul din doi elevi petrece in fata aparatului peste trei ore. Cei mai multi telespectatori sint fete, 23%, un procent de doua ori mai mare decit cel al baietilor.

Calculatorul sau prietenii

In loc sa citeasca, elevii ar fi bucuroşi sa faca orice altceva. Le place mult mai mult sa petreaca timpul in compania prietenilor lor. Orele petrecute cu amicii sint mai numeroase decit cele dedicate lectiilor, avind o medie zilnica de aproape trei ore. O alta tentatie careia nu ii fac fata este calculatorul, care le acapareaza, in medie, o ora şi jumatate zilnic, iar doua treimi dintre cei care au raspuns sondajului petrec cel putin o ora jucindu-se la calculator. Chiar daca se uita exagerat la televizor, foarte multi dintre elevii care urmaresc diferite emisiuni recunosc ca nu ar trebui sa vada anumite programe care pot avea o influenta negativa, manifestata prin comportament violent, lucruri neadecvate virstei, limbaj vulgar sau comportament deviant. De asemenea, elevii au marturisit, in urma studiului, ca este necesara o informare a copiilor despre felul in care trebuie selectate şi, mai ales, intelese programele TV.

Alocatiile, cheltuite in familie

Sondajul realizat de organizatie a urmarit şi situatia financiara a elevilor şi a familiei. in urma studiului s-a dezvaluit ca exista un decalaj mare intre copiii foarte saraci şi cei bogati. Studiul arata ca pentru 4% dintre familiile copiilor banii nu ajung nici pentru strictul necesar, unii considera ca banii ajung de pe o zi pe alta, o treime cred ca traiesc mult mai bine decit altii, iar 8% - ca banii pe care ii au le permit sa aiba tot ce işi doresc. in ceea ce priveşte suma de bani care le revine personal, sondajul arata ca alocatia şi bursa, acolo unde exista, sint folosite in interes propriu de peste jumatate dintre elevii intrebati. Mai sint insa cazuri in care elevii impart banii cu familia, iar in unele situatii, familia foloseşte banii in totalitate. Sondajul a fost realizat in lunile mai şi iunie 2006 in mai multe judete din tara şi in Bucureşti pe un eşantion de peste 1.500 de elevi de la şcoala generala, liceu şi de la şcoala de arte şi meserii.

de: Manuela NEGULESCU
www.monitorulexpres.ro


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner