La 9 ani, este unul dintre cei mai talentati pianisti romani Imprimare E-mail


ImageUnul dintre cei mai talentati copii pianisti din Romania este Andrei Mihai Surdu din Craiova, care, la doar 9 ani, a castigat, duminica seara, un premiu special la Festivalul Concurs International de Interpretare Pianistica si Compozitie ''Carl Filtsch'' de la Sibiu, transmite corespondentul ROMPRES.
Andrei Mihai Surdu a castigat la Sibiu premiul pentru cel mai tanar concurent, avand 9 ani impliniti in luna iunie. La concursul ''Carl Filtsch'', de la Sibiu, au concurat cei mai talentati copii pianisti din lume, printre premianti numarandu-se alti patru romani.
Premiul de la Sibiu este al doilea castigat in acest an, dupa ce Andrei Mihai Surdu a fost distins, la Bucuresti, cu premiul I la Concursul Pro Piano.
Andrei a declarat luni, in exclusivitate, Agentiei ROMPRES, ca a inceput sa cante la pian de doi ani, interval in care a castigat deja doua premii nationale si a avut un concert cu orchestra. Acasa, Andrei exerseaza la pianina electrica sub indrumarea tatalui sau, iar lectiile de pian ii sunt predate de o profesoara din Craiova.
''Eu studiez pianul, ma pregatesc pentru concursurile nationale. M-am apucat de pian de la 7 ani. Tata m-a invatat, pentru ca stie sa cante la mai multe instrumente. Repet, pe zi, intre doua ore jumatate si patru ore'', a declarat Andrei.
Micul pianist se declara de acord ca este ''foarte talentat si elegant'', iar singura sa dorinta este sa ''devina maestru la pian si sa aiba o familie de pianisti''.
''Doamna profesoara de pian spune ca sunt foarte talentat. si eu cred ca sunt foarte talentat. Cea mai mare dorinta a mea este sa devin maestru la pian, cand voi fi mare. Eu ma multumesc cu atata si sa am si o familie. si familia mea sa fie de pianisti. Nu stiu in cat timp o sa ajung maestru la pian, acum eu consider ca sunt un maestru mic'', a marturisit Andrei.
Andrei Mihai Surdu asculta si canta doar muzica clasica si jazz. Nu ii place muzica populara, iar despre cea usoara, o stie pe Cleopatra Stratan, despre care spune ca aceasta ''canta binisor''.
''Nu sunt pasionat sa joc fotbal. La scoala, pentru mine este usor, sunt in clasa a III-a. Colegii nu prea inteleg foarte bine ce fac eu. imi place cel mai mult muzica clasica, Beethoven, Mozart. Am o prietena, Cristiana. Ea canta la alt instrument. Discutam despre pian, cum cant eu. si imi mai place jazzul si muzica ritmata'', a spus Andrei.
Festivalul Concurs International ''Carl Filtsch'' de la Sibiu este unul dintre cele mai promitatoare rampe de lansare de mici talente. Prin acest concurs, organizatorii si-au propus sa evoce personalitatea lui Carl Filtsch (Sebes, 1830 - Venetia 1845), cat si recompensarea si promovarea tinerelor talente in interpretare si compozitie, fiind singurul concurs - pe plan mondial - care acorda premii pentru interpretare si premii pentru compozitie. Pe parcursul celor 11 editii precedente au participat 350 concurenti din peste 20 de tari din Europa si Asia.


Carl Filtsch (28 mai 1830 - 11 mai 1845) este, conform prezentarii Filarmonicii de Stat din Sibiu, una dintre cele mai interesante si, in acelasi timp, tragice aparitii din istoria muzicii sasilor transilvaneni si o personalitate notabila a muzicii romantice a veacului al XIX-lea.
Carl Filtsch va dovedi, de la cea mai frageda varsta, o predispozitie geniala pentru muzica.
A trait cu o intensitate extrema si s-a maturizat artistic inca de la varsta de 12 ani, cand, ajuns la Paris, devine elevul preferat al lui Fr. Chopin, care s-a preocupat cu o atentie aparte de evolutia lui pianistica. (Peter Szaunig)
''Cand copilul (Carl Filtsch, n.r.) va incepe voiajele sale artistice, nu-mi va ramane decat sa inchid 'pravalia' '', spunea Fr. Liszt despre tanarul care, in Viena, Paris sau Londra, a fost aclamat si sarbatorit cu entuziasm.
Cele 12 compozitii ale lui Carl Filtsch nu au fost descoperite decat in 1960, iar acum, o parte dintre ele sunt readuse la viata de participantii la concurs.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner