Leafa pentru munca in vacante Imprimare E-mail

Elevii si studenti vor fi platiti pentru munca depusa pe perioada vacantelor, prevede un proiect de lege intrat ieri in dezbaterea plenului Camerei Deputatilor.
Proiectul de lege are ca obiect de reglementare stimularea incadrarii in munca a elevilor si studentilor pe perioada vacantei, acestia urmind sa beneficieze de un stimulent financiar lunar egal cu salariul minim brut pe tara in vigoare, pentru o perioada maxima de 60 de zile intr-un an calendaristic. De asemenea, initiatorii au spus ca prin acest proiect se va da posibilitatea elevilor si studentilor sa acumuleze deprinderea practicii de munca si sa realizeze venituri pe perioada vacantei, in special acelora care provin din familii cu venituri reduse. in timpul dezbaterilor, deputatul UDMR Asztalos Ferenc a apreciat ca proiectul da posibilitatea modelarii tineretului si din punct de vedere etic, el argumentând ca tinerii români nu au „cultul muncii“. Conform raportului comisiei pentru invatamint si al comisiei pentru munca, angajatorul care incadreaza in munca elevi si studenti pe perioada vacantelor beneficiaza de un stimulent lunar egal cu 50% din salariul minim brut pe tara garantat in plata pentru fiecare elev si student. Diferenta dintre salariul minim brut pe tara si salariul negociat se suporta de catre angajator din fonduri proprii. Potrivit expunerii de motive a initiatorilor, costurile acestui proiect se ridica la valoarea estimativa de 49.500 de lei si vor fi luate din bugetul de asigurari de somaj, deoarece excedentul acestui buget este mult mai mare decit costurile estimate.

Sursa articol: Monitorul Expres