Liceenii de la seral si f.f. sunt obligati sa dea BAC-ul numai la matematica Imprimare E-mail

1253 de liceeni - specializarea stiinte sociale - sunt in imposibilitatea de a beneficia de dreptul lor de a-si alege disciplina de la proba F a Bacalaureatului.
Liceenii de la frecventa redusa sau seral au de ales, la examenul de bacalaureat, la proba F, intre doua discipline diferite: matematica si matematica.

Nu! Nu este o greseala, ci este sansa pe care MEC-ul le-a dat-o acestor elevi. MEC a uitat cand a elaborat metodologia de organizare si desfasurare a Bacalaureatului 2007 ca, in propriul sistem, exista liceeni care urmeaza invatamantul seral sau la frecventa redusa. Acestia, ca si liceenii din invatamantul la zi, au dreptul sa aleaga intre doua discipline diferite, la proba F. In practica, insa, lucrurile stau cu totul altfel.

Elevii de la filiera teoretica, profilul uman, specializarea stiinte sociale, nu pot alege la proba F intre matematica si o limba straina studiata, asa cum spune documentul ministerului.

Cititi articolul intergral aici

Gandul