MEdC a semnat un acord privind liceele romano-spaniole Imprimare E-mail


ImageMinistrul Educatiei si Cercetarii, Mihail Hardau, si ambasadorul Spaniei la Bucuresti, Juan Pablo Garcia-Berdoy au semnat, luni, Acordul intre Ministerul Educatiei si Cercetarii din Romania si Ministerul Educatiei si Stiintei din Regatul Spaniei
, cu privire la infiintarea si functionarea sectiilor bilingve romano-spaniole in liceele din Romania si la organizarea examenului de Bacalaureat in aceste licee.
Potrivit unui comunicat de presa remis Agentiei ROMPRES, acordul permite absolventilor romani din sectiile bilingve romano-spaniole obtinerea a doua diplome, una romaneasca si una spaniola si accesul la universitatile spaniole, fara alte atestari de limba, in aceleasi conditii ca si absolventii spanioli.
Acordul interministerial prevde conditii concrete de obtinere a Diplomei spaniole de Bacalaureat, diploma care permite accesul nemijlocit in sistemul de invatamant superior din Spania.
Totodata, conform actului, partea spaniola va trimite cate 1- 3 profesori pentru fiecare sectie bilingva romano-spaniola infiintata in Romania. Elevii sectiilor bilingve care au rezultate deosebite la invatatura vor putea calatori doua saptamani in Spania sau vor primii premii.
"Ne bucuram ca am ajuns sa finalizam acest acord. Sunt convins ca ideea de a sustine examenul de bacalaureat in sectii bilingve romano-spaniole se va dezvolta si va gasi din ce in ce mai multi sustinatori pentru ca elevii romani vor obtine aceeasi diploma pe care o obtin si absolventii din Spania", a declarat ministrul Mihail Hardau cu ocazia semnarii acordului.
"Semnarea acestui acord este un pas foarte necesar pentru noi, iar pentru Ministerul Educatiei si Cercetarii e o atitudine strategica, de termen lung, si nu una tactica. in acest moment, in scolile publice din Spania invata peste 40.000 de elevi romani la care trebuie sa ne gandim ca la o generatie ce trebuie ajutata sa se dezvolte, indiferent de spatiul in care se afla", a declarat ambasadorul Pablo-Garcia Berdoy.
Din 1999 sectiile bilingve au functionat in baza prevederilor stipulate in doua programe interguvernamentale succesive. in prezent, in Romania functioneaza sectii bilingve romano-spaniole in noua licee: Liceul Teoretic ''Miguel de Cervantes'' din Bucuresti, Liceul Teoretic ''Mihail Sadoveanu'' din Bucuresti, Liceul Teoretic ''Dimitrie Cantemir'' din Iasi, Colegiul National ''Iulia Hasdeu'' din Bucuresti, Liceul Pedagogic din Ploiesti, Colegiul National ''Unirea'' din Brasov, Colegiul National ''Carol I'' din Craiova, Liceul Teoretic ''Eugen Pora'' din Cluj - Napoca si Liceul Teoretic ''Jean Louis Calderon'' din Timisoara.
 
Rompres
 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner