Microbuzele scolare trebuie folosite doar de elevi Imprimare E-mail

ImagePremierul Calin Popescu-Tariceanu a facut marti un apel la autoritatile locale sa nu foloseasca microbuzele scolare In alt scop decât cel pentru care au fost achizitionate - transportul elevilor.
Premierul a subliniat ca Executivul face eforturi mari pentru domeniul Educatiei, motiv pentru care nu i se pare normal ca microbuzele sa fie "deturnate" pentru alte folosinte.
"Solicit Ministerului Educatiei si Ministerului Internelor, autoritatilor locale, sa nu foloseasca microbuzele scolare In alt scop decât cel pentru care au fost destinate. Am auzit Intr-un judet ca s-au dus cu el (cu microbuzul - n.r.) la nunta, sau la mitinguri electorale. Nu ma intereseaza ce partid este; toate sunt vizate, nu fac niciun fel de exceptie", a afirmat primul-ministru.
La rândul sau, ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, a declarat ca, In 2008, vor fi achizitionate Inca 1.000 de microbuze, astfel Incât toate cererile sa fie rezolvate. De asemenea, se va trece inclusiv la schimbarea parcului auto acolo unde exista microbuze foarte uzate.
Premierul Calin Popescu-Tariceanu si ministrul Educatiei, Cristian Adomnitei, s-au aflat marti in orasul Nehoiu din judetul Bihor, unde au vizitat o scoala si o gradinita modernizate cu fonduri de la Guvern. (Rompres)