Mihail Hardau va participa la Conferinta ministrilor europeni ai Educatiei, de la Heidelberg Imprimare E-mail


Ministrul Educatiei si Cercetarii, Mihail Hardau, va participa, in zilele de 1 si 2 martie, la Conferinta ministrilor europeni ai Educatiei, organizata sub deviza ''Educatia ne uneste'' si gazduita de orasul german Heidelberg, informeaza un comunicat remis, miercuri, Agentiei ROMPRES,

Conform comunicatului de presa, reuniunea va prilejui discutii referitoare la idealul educational promovat de procesul de integrare europeana si rolul politicilor educationale, la nivel european si national, in acceptarea si diseminarea valorilor europene comune.
in prima zi (1 martie), sesiunea plenara va fi axata pe tema Europa-Valori-Viitor. Context si teme de discutie. Dezbaterile ministrilor europeni ai Educatiei pe marginea acestui subiect vor fi deschise si moderate de scriitorul elvetian, fost presedinte al Academiei de Arte din Berlin, Adolf Muschg si de filosoful roman Andrei Plesu.
Cea de-a doua sesiune plenara, desfasurata in data de 2 martie, va avea ca tema generala ''Transformarea invatarii pe tot parcursul vietii intr-o realitate pentru toti''.
Discutiile se vor concentra pe doua domenii de actiune prioritare pentru factorii de decizie care urmaresc sa transforme educatia pe tot parcursul vietii intr-o realitate pentru toti: educatia adultilor si invatamantul prescolar.
Discutiile cu privire la educatia adultilor vor fi initiate prin prezentarea unei comunicari a Comisiei Europene, intitulata ''Nu este niciodata prea tarziu pentru a invata'', iar aspectele relevante ce tin de invatamantul prescolar vor fi prezentate de prof.dr. Wassilios Fthenakis si prof. dr. Jürgen Kluge. (Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner