Ministrul Adomnitei vrea mai multe ore de educatie fizica Imprimare E-mail


ImageMinistrul Educatiei, Cercetarii si Tineretului (MECT), Cristian Adomnitei a solicitat, miercuri, unitatilor scolare sa respecte orele de educatie fizica. El a acuzat faptul ca, in multe scoli, orele de educatie fizica nu sunt facute, locul acestora fiind luat de alte ore.
Ministrul a mai acuzat si lipsa de concursuri scolare intre licee.
"Numai intre liceele de profil au loc concursuri. Celelalte licee nu organizeaza concursuri. Sa aducem sportul macar unde a fost", a afirmat demnitarul.
Ministrul a spus ca a avut o intâlnire cu personalitati din lumea sportului, precum Gabi Szabo si Iolanda Balas, in urma careia s-a cazut de acord in privinta realizarii unui proiect privind sustinerea educatiei fizice in unitatile scolare. (Rompres)

Scoala Parintilor sustine in intregime acest proiect. In urma unor statistici facute de noi am ajuns la concluzia ca orele de sport nu se repecta in multe dintre scolile romanesti. Mai ales la clasele 1-4 sunt inlocuite de alte materii din programa scolara.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner