Ministrul educatiei si studentii romani au adus un omagiu victimelor tragediei din SUA Imprimare E-mail


ImageMinistrul educatiei, cercetarii si tineretului, Cristian Adomnitei, si peste 100 de reprezentanti ai cluburilor studentesti liberale au comemorat, marti seara, la troita si fantana din Piata Universitatii, victimele tragediei produse cu o zi in urma la Universitatea Tehnica din Virginia, Statele Unite.

Ministrul educatiei si reprezentantii CSL au aprins lumanari si s-au recules in jurul unei cruci formate din candele aprinse.
"Suntem prezenti pentru a comemora victimele tragicului incident de luni, in semn de solidaritate cu colegii nostri studenti din Statele Unite care, la aceasta ora, desfasoara o actiune similara. il comemoram si pe profesorul de origine romana, Liviu Librescu. Ne-am intalnit aici unde, din pacate, este simbolul altor victime tinere cazute la Revolutie", a declarat, pentru ROMPRES, presedintele Cluburilor Studentesti Liberale, Liviu Jicman, precizand ca actiunea CSL a fost o "initiativa de moment".

In cursul zilei de luni, in statul Virginia, un atacator inarmat a patruns in doua cladiri ale Universitatii din Blacksburg si a impuscat 32 de persoane, elevi si profesori, apoi s-a sinucis. Alte 29 de persoane au fost ranite, dintre care noua, care sunt studenti, se afla in stare critica. Zeci de studenti au fost raniti, dupa ce au sarit pe ferestre, in incercarea de a se salva.

In orasul Blacksburg a fost decretata starea de urgenta.
Pe arena sportiva a Universitatii a fost tinuta marti seara, la 21,00 - ora Romaniei, o ceremonie religioasa in memoria victimelor.
in complexul Universitatii Tehnice din Virginia locuiesc peste 25.000 de studenti.
Cursurile au fost suspendate, iar campusul studentesc a fost inchis.
 
Rompres
 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner