Modele false Imprimare E-mail


Rezultatele recentului studiu comandat de MEC nu ar trebui sa mire pe nimeni. Cum ar putea elevii sa-si aleaga profesorii drept modele, cind ani in sir i-au vazut chinuindu-se sa traiasca din salarii mizere, lucru care nu le-a permis sa aiba niciunul dintre atributele pretuite de tineri: masini, haine, bani etc.

    Ce concluzie poate trage un tinar vizavi de utilitatea scolii, atita timp cit vede cu propriii ochi cit de greu o pot duce unii dintre cei cu scoala, pusi sa-i invete si sa-i determine sa duca stafeta invatamintului mai departe? Dupa 25 de ani de invatamint, ca profesoara de matematica, mama mea nu reusea sa-si acopere din salariu, si mai tirziu din pensie, nici macar utilitatile, iar mai apoi facea chiar economie la medicamente, evitind umilinta de a apela la banii copiilor ei.
Pe fondul acestei situatii si a agresivitatii grobiene mediatice a celor de tipul Jiji, cum sa nu-si doreasca un tinar, din start, o masina tare, o slujba fara program fix, cu secretara cu picioare lungi si eventual blonda, masina si telefon platite de firma, si o leafa masurabila in sute bune de euro? Cind media promoveaza manelisti de doi lei care arunca in stinga si-n dreapta cu sute de euroi, in timp ce absolventul de universitate ori nu-si gaseste post ori salariul luat de acolo nu-i permite nici macar achitarea unei gazde decente, ce pretentii poti avea de la cei tineri? La fel si despre angajarea omniprezenta pe baza de pile intr-o perioada in care competenta si studiile abia incep sa conteze si asta doar la firmele private, in general multinationale. De aici si dezinteresul total vizavi de acumularea de cunostinte, cind tot ceea ce ei vad ca ar conta este petecul de hirtie numit diploma. Dupa luarea acesteia, depinde in general de tata, de mama, de unchiul sau nasul pentru a accede intr-un post in care altfel sansele sint atit de mici. Concluziile studiului ar trebui sa ne puna pe toti pe ginduri. Chiar daca vor trece ani buni, va veni vremea stiintei si competentei. Atunci, pentru cei care se multumesc cu scoala de acasa si cea a strazii, va aparea o problema majora in momentul in care vor realiza ca in activitatea privata adevarata conteaza mult mai mult ce stii sa faci, decit ceea ce scrie pe diploma sau ceea ce sustine o eventuala pila.

Articol preluat cu acordul Monitorul Expres 

 Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner