Modificarea structurii invatamantului preuniversitar Imprimare E-mail

ImageMinistrul educatiei, cercetarii si tineretului, Cristian Adomnitei, si reprezentantii Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant, Federatiei Sindicatelor "Spiru Haret", Federatiei "Alma Mater" si Federatiei Educatiei Nationale au cazut de acord miercuri asupra modificarii structurii invatamantului preuniversitar.
Potrivit ministrului Adomnitei, in urma modificarii structurii invatamantului preuniversitar, durata liceului va fi de trei ani - clasele a X-a, a XI-a si a XII-a.
Educatia obligatorie va incepe la 3 ani in gradinite si va tine pana la varsta de 6 ani. De la 6 ani, timp de un an, copilul va urma o clasa pregatitoare, iar apoi pana la 16 ani va invata in gimnaziu.
"Prin noua structura, elevul la 16 ani va putea sa aleaga intre liceu sau piata muncii. Aceasta noua formula va face ca, pana in 2010, 85 la suta dintre tineri sa fie absolventi ai invatamantului liceal", care va fi "generalizat", a precizat ministrul educatiei.
Cristian Adomnitei a spus ca admiterea la liceu se va face pe baza tezelor cu subiect unic din clasele a VII-a, a VIII-a si a IX-a.
El a explicat ca intrarea la liceu se va face in doua trepte. in aceasta situatie, vor exista si licee unde se va sustine examen de admitere, din cauza solicitarilor. Aceste licee vor trebui sa anunte conditiile de examinare cu un an inainte.
La liceele in care se sustin examen de admitere, in cazul in care nu se ocupa locurile, se vor raporta locurile ramase libere. Se vor putea face inscrieri si, ca si la liceele unde nu se sustine examen de admitere, repartizarea va fi computerizata, pe baza mediei de la tezele cu subiect unic.
"Am schimbat structura invatamantului preuniversitar pentru a face cat mai atractiv studiul la liceu", a afirmat Cristian Adomnitei, care a tinut sa sublinieze ca elevii care vor intra in prezent in clasa a VIII-a nu vor sustine teze unice, urmand ca in luna august MECT sa anunte solutia pentru anul viitor.
Ministrul educatiei a spus ca pachetul de legi ar fi valabil pentru prima generatie care intra in clasa a VII-a din anul 2008.

Cristian Adomnitei a precizat ca sistemul actual de bacalaureat va fi pastrat cel putin inca un an. "Nu este nevoie de bacalaureat de mai multe forme, intrucat exista scoli postliceale la care nu este obligatoriu bacalaureatul. Pentru a ajunge la facultate trebuie sa ai diploma de bacalaureat", a explicat ministrul educatiei.
Presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din invatamant, Aurel Cornea, s-a declarat de acord cu schimbarea structurii invatamantului preuniversitar. "Este o structura care corespunde reformei invatamantului romanesc si ne-o insusim", a spus Aurel Cornea.
Presedintele Federatiei "Spiru Haret", Gheorghe Izvoranu, a afirmat ca, prin modificarile la Legea invatamantului preuniversitar, "se va degaja mai bine materia", astfel incat ce se preda in opt ani, se va putea preda, in viitor, in zece.
Izvoranu a declarat ca in cadrul intalnirii de miercuri dintre sindicalisti si ministrul educatiei nu s-au purtat discutii despre salarizarea personalului didactic. "Nu se poate negocia o salarizare pana cand nu avem proiectia bugetara pe anul 2008", a conchis Gheorghe Izvoranu. (Rompres)