Noua generatie de elevi, mai putin preocupata de scoala Imprimare E-mail


ImageProfesorii considera ca elevii intrati in acest an in clasele a V-a si a IX-a sunt mai putin preocupati de scoala si mai putin pregatiti decat cei din generatia anterioara, releva un studiu al diviziei de software educational a grupului Softwin, Intuitext, remis presei miercuri.
Studiul a fost realizat in octombrie pe www.didactic.ro, site-ul cadrelor didactice din Romania, pe un esantion de 2.391 de profesori. Din acestia, 90% considera ca elevii care au intrat la gimnaziu si liceu in 2007 au un interes mai scazut fata de scoala decat predecesorii lor, educatia nefiind o prioritate pentru ei.
Circa 80% dintre profesori cred ca elevii din clasele a V-a si a IX-a sunt si mai putin pregatiti fata de cei din generatia anterioara. Totusi, peste 60% dintre profesori considera ca, desi generatia noua de elevi este mai putin preocupata de scoala, este mai isteata si mai capabila sa stabileasca legaturi intre informatiile primite.
Cei mai multi dintre profesori (28%) considera ca interesul scazut al elevilor fata de scoala este cauzat de influenta societatii si de mijloacele de comunicare in masa la care elevii sunt expusi. O alta cauza este nesupravegherea copiilor si neimplicarea familiei in educatia lor (26%), urmata de structura materiei scolare (25%) si de lipsa motivatiei (21%).
Printre solutiile propuse de profesori pentru a creste interesul elevilor fata de scoala se regasesc mijloacele de invatare moderne, 24% dintre profesori considerand ca lectiile pe calculator sunt o modalitate de invatare mult mai eficienta pentru noile generatii de elevi.
Pentru 30% dintre profesori, perspectiva unui viitor pentru elevi reprezinta o solutie pentru cresterea interesului fata de scoala iar pentru unul din cinci profesori, solutia ar fi colaborarea dintre familie si cadrele didactice. Circa 27% considera revizuirea programei scolare ca o metoda de crestere a interesului elevilor pentru scoala.
"Profesorii considera ca elevii ar fi mult mai atrasi de materiile scolare daca acestea ar fi predate cu ajutorul lectiilor interactive. in plus, studiile au dovedit ca elevii care suplinesc invatarea clasica cu cea interactiva, cu ajutorul calculatorului, obtin performante scolare mai mari cu pana la doua puncte de notare" - a mentionat directorul Intuitext, Mariuca Talpes.
Intuitext, divizia de software educational a Softwin, isi propune sa ofere elevilor solutii interactive de invatare, prin care sa isi poata folosi inteligenta si imaginatia in acumularea de cunostinte.
Lectiile sunt realizate in conformitate cu programa scolara, dar adaptate la exigentele noilor generatii de elevi. Divizia a castigat in 2007, cu produsul "Geometrie: intre joc si nota 10", premiul mondial in eLearning la World Summit.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner