Olimpicii romani locul al 11 lea la OIM Hanoi Imprimare E-mail

ImageOlimpicii romani au obtinut la editia cu numarul 48 a Olimpiadei Internationale de Matematica, desfasurata în Hanoi, Vietnam, în perioada 19-30 iulie 2007, sase medalii: una de aur, patru de argint si una de bronz, informeaza un comunicat de presa remis, marti, Agentiei ROMPRES.
Potrivit sursei citate, concursul din acest an a adus la start 522 de concurenti din 98 de tari, în clasamentul pe natiuni Romania ocupand locul al 11-lea.
Singura medalie de aur a delegatiei romane a fost cucerita de Livia Alexandra Ilie, absolventa a clasei a XI-a la Liceul International de Informatica din Bucuresti.
Madalina Elena Persu, absolventa a clasei a X-a, si Mihail Eugen Dumitrescu, clasa a XI-a, de la acelasi liceu, au obtinut medaliile de argint.
Aceeasi performanta au reusit-o si Lucian Gabriel turea, de la Colegiul National de Informatica "Tudor Vianu" din Bucuresti, si Dragos Ciprian Ionescu, de la Colegiul National "Mihai Viteazul" din Bucuresti, ambii absolventi ai clasei a XII-a în aceasta vara.
Multiplu medaliat la editiile anterioare, Adrian Zahariuc, absolvent al clasei a XII-a la Colegiul National "Ferdinand I" din Bacau, a intrat în posesia unei medalii de bronz.
Olimpicii romani vor reveni în tara miercuri, 1 august, ora 09.45, si vor fi întampinati la Aeroportul International "Henri Coanda" de o delegatie oficiala a Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului.(Rompres)