Opera Comica pentru Copii din Bucuresti Imprimare E-mail


ImageOpera Comica pentru Copii din Bucuresti va prezenta doua spectacole cu baletul de buzunar "Pygmalion" in Coreea de Sud, la Festivalul International de Teatru Keochang (Keochang International Festival of Theatre), care se va desfasura in perioada 27 iulie - 15 august.
Spectacolul - o adaptare dupa Bernard Shaw, in regia si coregrafia lui Mihai Babuska de la Opera Nationala din Bucuresti - a fost prezentat de curand si la Viena, in spatii deschise, unde a avut un impact extraordinar la public.
Ilustratia muzicala a spectacolului este semnata de Alexandru Istrate, iar scenografia apartine Vioricai Petrovici. Din distributie fac parte Oana Popescu, Catalin Caracas, Oana Vuluta, Georgiana Stroe, Bianca Stoicheciu, Florentina Raducu, Vicentiu Popescu, Mircea Ionita.
Opera Comica va fi prezentata duminica, 8 iulie, si la Brasov, la Festivalul International al Muzicii de Camera, din Piata Sfatului.
La poalele muntelui Tampa, artistii lirici vor prezenta spectacolul "Il signor Bruschino" (Una farsa giocosa), de Rossini. Libretul este semnat D. Foppa, iar traducerea si adaptarea apartin prof. univ. dr. Grigore Constantinescu. Rolurile sunt interpretate de artistii lirici Vicentiu taranu, Ion Dimieru, Valentin Racoveanu, Daniel Filipescu, Cristina Eremia.

Tot in luna iulie, Opera Comica va fi prezenta la Sibiu, la Festivalul International al Artei Lirice - un proiect din cadrul Programului "Sibiu - Capitala Culturala Europeana 2007". Aici va fi prezentat spectacolul "Piatra din casa" - musical de Roman Vlad, dupa piesa cu acelasi titlu de Vasile Alecsandri. Protagonista este actrita Stela Popescu, alaturi de care vor evolua artistii lirici Cristina Eremia, Vicentiu taranu, Ion Dimieru, Valentin Racoveanu, Daniel Filipescu, actorii Sorina Tiron si Valentino Tiron. Acompaniamentul live este asigurat la claviatura de Madalina Florescu, responsabila si cu pregatirea muzicala.
Fondata in 1998, Opera Comica pentru Copii a fost institutionalizata la inceputul anului 2003, de atunci avand stagiune permanenta, subventionata de Consiliul General al Municipiului Bucuresti.
Trupa este formata din artisti-colaboratori, majoritatea angajati ai Operei Nationale din Bucuresti.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner