Peste 1.000 de copii vor invata ''in deplasare'' Imprimare E-mail


ImagePeste 1.000 de elevi din opt scoli si licee din judetul Brasov vor incepe anul scolar in alte spatii, intrucat scolile lor se vor afla in lucrari de reparatii. Este vorba despre scoala generala nr. 2 din Rasnov, unde elevii vor invata in alte scoli generale din oras timp de un an.
50 de elevi de la scolile din localitatile Valcea si Oltet vor invata timp de doua luni, la caminul cultural din sinca si vor fi transportati cu un microbuz scolar. Opt clase de la Colegiul National "Radu Negru" si 10 clase de la Colegiul National "Doamna Stanca", ambele din municipiul Fagaras, vor invata, timp de patru luni, in spatii ale scolilor generale nr. 1 si 2 din acelasi municipiu.
Adjunctul Inspectoratului scolar Brasov, prof. Vasilica Diaconu, a declarat pentru ROMPRES ca aceasta situatie a aparut din cauza procedurilor care trebuie urmate pentru licitatiile de incepere a lucrarilor.
In afara de aceste lucrari de amploare, in judet sunt deschise 198 de puncte de lucru in scoli, care, in cea mai mare parte, sunt aproape de final.
"Acolo unde lucrarile nu vor fi terminate pana la inceperea anului scolar, ele vor continua, dar fara sa afecteze procesul de invatamant", a precizat inspectorul scolar general adjunct, Vasilica Diaconu.
Prefectura Brasov a constituit, in august, patru comisii formate din reprezentanti ai Prefecturii, Inspectoratului scolar si ai Autoritatii de Sanatate Publica, pentru verificarea zilnica a stadiului lucrarilor in scoli.
In ceea ce priveste acordarea avizelor sanitare de functionare a scolilor, dr. Maria Darstaru, de la Autoritatea de Sanatate Publica Brasov, a declarat pentru Rompres ca 77% din cele 437 de unitati scolare din judet au primit autorizatia sanitara de functionare.

"Pana la inceputul anului scolar, procentul va ajunge la peste 85%, pentru ca sunt documentele depuse la noi, iar acum se face inspectia in scoli. Este cel mai bun procent pe care l-a avut vreodata Brasovul, in ceea ce priveste acordarea avizelor sanitare de functionare", a spus Darstaru.
scolile care nu vor primi avizul de functionare se afla, aproape in totalitate, in mediul rural, in satele izolate unde nu exista apa curenta sau unde cladirile sunt foarte vechi, iar toaletele sunt in curtea scolii, a afirmat dr. Darstaru.
Toti primarii vor avea, saptamana viitoare, o intalnire la prefectura privind inceperea anului scolar.
Judetul Brasov a primit in acest an 40.000 de lei de la Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, dublu fata de anul trecut, pentru reabilitari de scoli, reparatii sau construire de scoli.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner