Poluarea Pamantului se vede din Cosmos Imprimare E-mail


ImageDumitru Prunariu a venit la Brasov la inaugurarea „Colocviilor Cenaclului European“ si a povestit despre felul in care se vede Terra din Cosmos, dar si despre necesitatea protejarii planetei noastre
Singurul roman care a zburat in Cosmos, Dumitru Prunariu, a fost vineri seara invitatul de onoare al primei editii a „Colocviilor Cenaclului European“. Manifestarea, organizata in parteneriat de Centrul Cultural „Reduta“ si „Cenaclul European“, isi propune sa aduca in fata brasovenilor, in special a tinerilor, personalitati de marca din toate domeniile, care sa impartaseasca din experienta proprie, pentru a-i incuraja pe toti cei care ar putea sa imbratiseze cariere in aceste domenii. Prima editie a Colocviilor a fost marcata si de premierea singurului tinar român premiat de NASA. Tinarul artist plastic Cosmin Ioan Moga a primit diploma de finalist al „Olimpiadei Artelor“, o competitie deschisa tuturor tinerilor artisti din lume.

A ratat vizita la Washington


Premiul pentru Cosmin ar fi trebuit sa fie chiar calatoria la Washington, unde sa ia parte la festivitatea dedicata tuturor finalistilor. Din pacate, vestea intrarii in finala a sosit foarte tirziu si tinarul elev al Liceului de Arta din Deva nu a putut obtine viza de intrare in SUA. „Tocmai din aceasta cauza am decis ca diploma sa-i fie inminata lui Cosmin astazi, la prima editie a Colocviilor noastre, de catre singurul cosmonaut român, Dumitru Prunariu“, a spus Valeriu Iordan Popescu, presedinte al Fundatiei Euro-Asia, organizatoarea Cenaclului European. Tinarul artist, vizibil emotionat, a spus, dupa primirea diplomei, ca selectionarea lucrarii sale a fost o mare surpriza, mai ales ca a trimis-o in ultima zi permisa de regulament. „Am incercat sa ilustrez prin lucrarea mea armonia absoluta care se poate crea prin intrepatrunderea a doua lumi diferite: sportul si arta“, a spus Cosmin Moga.

Concureaza pentru un post la ONU


Dumitru Prunariu le-a povestit celor prezenti in sala Centrului Cultural „Reduta“ despre inceputurile pasiunii sale pentru zbor si aviatie, despre intilnirea pe care a avut-o cu marele savant Henri Coanda, dar si despre citeva dintre preocuparile sale actuale. „Am sustinut recent un concurs pentru ocuparea unui post de director in Cadrul Organizatiei Natiunilor Unite. Din 108 candidati am ramas in cursa doar trei: din România, Malaezia si Franta. Decizia finala va fi una eminamente politica si va fi luata de Secretarul General al ONU. Vom vedea ce va fi“, a spus Prunariu.

„Poluarea este vizibila"

si din Cosmos“ Dumitru Prunariu a povestit despre felul in care se vede Terra din Cosmos, dar si despre necesitatea protejarii planetei noastre. „Poluarea este vizibila si din Cosmos. Daca nu vom avea grija de planeta noastra, problemele vor fi din ce in ce mai mari“, a spus cosmonautul.
Despre activitatea sa actuala Dumitru Prunariu a spus ca face parte dintr-o comisie specializata a Asociatiei Exploratorilor Spatiului Cosmic, care analizeaza posibilul impact al planetei cu asteroizi sau meteoriti. „Lucram la elaborarea unui document fundamental pentru elaborarea unui concept de lucru la nivel planetar in cazul aparitiei pericolului iminent de impact. Viitorul asteroid care se va apropia periculos de Pamint este Apofis care este asteptat in 2029. Teoria pe care o vom emite o vom pune la dispozitia ONU. Credem ca cel mai sigur este sa trimitem din timp spre asteroid o nava cosmica dotata cu motoare foarte performante care sa incerce devierea asteroidului de pe orbita care-l conduce spre impactul cu Pamintul“, a mai spus Prunariu.

de: » Harald ODATEANU
Monitorul Expres.RO


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner