Prietenii imaginari ai copiilor Imprimare E-mail


ImagePrietenii imaginari au un efect pozitiv asupra copiilor, fiind o sursa constanta de alinare si tovarasie, contrar parerilor traditionale ale parintilor care vad in acestia o sursa de neliniste, potrivit unui studiu realizat de o echipa de psihologi britanici, informeaza dailymail.co.uk.

Cercetatorii de la Institutul de educatie din Londra spun ca prietenii imaginari, fie ca este vorba de un super-erou sau de un dragon care scoate flacari pe nas, indica faptul ca acesti copii au o imaginatie bogata. Prietenii imaginari sint si un mijloc de a impulsiona sentimentul de respect fata de propria persoana.
Mai mult, copiii care au prieteni imaginari au abilitati de comunicare mai dezvoltate decit ceilalti copii. Parintii nu ar trebui sa se nelinisteasca daca fiii lor au mai multi prieteni imaginari, acesta fiind un obicei normal si sanatos, potrivit psihologului Karen Majors.
Psihologii spun ca 65% dintre copii au prieteni imaginari.
Personajele din povestile celebre figureaza printre cei mai frecventi prieteni imaginari.

Publicat cu acordul: monitorulexpres.ro Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner