Prima sesiune a bacalaureatului in Bucuresti numara 25.000 de candidati Imprimare E-mail


ImageUn numar de 24.716 de absolventi de liceu vor participa, in Capitala, la prima sesiune a bacalaureatului, care va incepe luni cu proba orala la disciplina limba si literatura romana, informeaza un comunicat al Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului, remis, vineri, Agentiei ROMPRES.
Potrivit sursei citate, pentru desfasurarea examenului au fost organizate 91 de centre de examen si evaluare.
Sambata, la ora 8,00, la sediul Inspectoratului Scolar al Municipiului Bucuresti se va realiza, in sedinta publica, tragerea la sorti a membrilor comisiilor din centrele de examen si de evaluare. Instruirea presedintilor comisiilor de examen se va face duminica, la ora 9,00, la Colegiul National "Gheorghe Lazar".
Desfasurarea probelor orale la examenul de bacalaureat are un caracter public.
La nivel national, numarul absolventilor clasei a XII-a care s-au inscris la prima sesiune a bacalaureatului este de 193.000. Ei vor fi examinati, conform MECT, in 572 de centre de examinare, iar evaluarea se va face in 150 de centre.
Unul dintre avantajele elevilor, in acest an, este acela ca variantele de subiecte, in numar de 100, pentru fiecare materie totalizand 12.000 de subiecte, au fost publicate pe adresa www.subiecte2007.edu.ro.
Dintre cei 193.000 de fosti elevi de liceu, 10.000 apartin minoritatilor nationale.
Prima proba orala, cea de la limba si literatura romana, va avea loc in perioada 25-26 iunie. Aceasta va fi urmata, in perioada 26-27 iunie, de cea la limba si literatura materna, pentru elevii care apartin minoritatilor nationale.
Pe 27 si 28 iunie, se va sustine proba la limba si literatura moderna.
Prima proba scrisa va incepe pe 29 iunie, cu proba de limba si literatura romana, care va fi urmata, pe 2 iulie, de cea la limba si literatura materna.
Proba obligatorie a profilului se va sustine pe 3 iulie, iar proba la alegere din aria curriculara corespunzatoare specializarii, pe 4 iulie.
Pe 5 iulie va avea loc o proba la alegere dintre disciplinele din celelalte arii curriculare, proba scrisa sau practica.
Rezultatele vor fi afisate pe data de 7 iulie, iar contestatiile vor putea fi depuse in aceeasi zi, acestea fiind rezolvate in zilele de 8 si 9 iulie.
Rezultatele finale vor fi anuntate pe 10 iulie. (Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner