Proba la geografie si istorie la Teste Nationale Imprimare E-mail


ImageO mare parte dintre elevii care au sustinut, joi, proba la alegere a Testelor Nationale la Istoria Romanilor sau Geografia Romaniei la scoala generala numarul 117 au considerat ca acesta a fost mai usoara decat probele la matematica sau limba si literatura romana.
Totodata, multi elevi au considerat mai dificila partea de sinteza decat testele-grila.
''Am nota 7 asigurata. Proba asta a fost cea mai simpla, mult mai simpla decat celelalte doua. Nu am facut meditatii, deorece le-am avut cu istoria mereu. Putin mai grea a fost partea de sinteza, fata de testele grila'', a afirmat stefan Anghelache.
''Sinteza a fost mai grea decat grilele'', a spus Ionela Coman.
O alta candidata, Oana Vaduva, a spus ca nu s-a putut vorbi si nici copia.
''Am invatat o lectie la istorie si chiar aceea mi-a picat Am facut tot, a fost usor fata de matematica'', a spus ea.
Petrisor Azigari, care a sustinut proba la geografie, a precizat ca partea de sinteza a fost cea mai grea.
La Centrul de testare de la scoala Generala nr. 117 au mai fost arondati pentru sustinerea testelor nationale si elevii scolii Generale 168. Dintre cei 219 elevi, au fost prezenti doar 212.
Cea mai mare parte dintre elevi a sustinut proba la geografie - 65% - iar restul - 35% - la istorie.

Absolventii claselor a opta au avut de rezolvat, la proba la alegere a testelor nationale, varianta cu numarul 58, valabila atat pentru istorie, cat si pentru geografie.
La istorie, elevii au avut de rezolvat la prima parte mai multe teste grila, iar la partea a doua de completat spatiile goale cu cuvinte potrivite in context. in partea a treia, elevii au avut de prezentat participarea Romaniei la Primul Razboi Mondial. Ultimul punct le-a cerut candidatilor sa scrie un eseu despre lupta pentru independenta a tarii Romanesti, desfasurata la sfarsitul secolului al XVI-lea.
Elevii care au sustinut proba la geografie au avut de rezolvat la prima parte mai multe teste grila. La punctul doi, candidatii au trebuit sa completeze spatiile goale cu cuvintele potrivite in context, iar ultimul subiect le-a cerut elevilor sa descrie o unitate de relief, la alegere, intre Campia Romana si Podisul Getic.
Testele nationale se organizeaza anual, intr-o singura sesiune, in vederea stabilirii selectiei si repartizarii absolventilor clasei a VIII-a in clasa a IX-a a ciclului inferior al liceului sau a scolii de arte si meserii. Elevii care promoveaza testele nationale se pot inscrie la licee, in timp ce aceia care nu trec examenele vor putea fi repartizati la scolile de arte si meserii.
Prima afisare a rezultatelor are ca termen data de 24 iunie, pana la ora 16,00.
in aceeasi zi, intre orele 16,00 si 20,00, vor putea fi depuse contestatiile. Rezolvarea acestora este prevazuta in perioada 25 - 27 iunie, iar afisarea rezultatelor finale, in 28 iunie. (Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner