Programe pentru familii si adulti la MNAR Imprimare E-mail


Image''Assemblage'' este tema programelor pentru familii din luna ianuarie propusa de Sectia Educatie, Comunicare si Proiecte Culturale a Muzeului National de Arta al Romaniei (MNAR).
Potrivit unui comunicat dat publicitatii, de sectia mentionata, cei mici vor afla astfel mai multe despre arta anilor '60-'70 si vor invata tehnica assemblage-ului. in atelier vor folosi diferite obiecte si materiale neconventionale pentru a realiza opere tridimensionale.
Programele pentru familii se vor desfasura in expozitia ''Arta spaniola din secolul XX'' deschisa in corpul Kretzulescu al muzeului, dupa cum urmeaza: sâmbata, 12 ianuarie, ora 11,00 si 15,00 - pentru copii intre 6 si 8 ani; duminica, 13 ianuarie, ora 11,00 - pentru copii intre 6 si 8 ani; sâmbata, 19 ianuarie si duminica, 20 ianuarie, ora 11,00 si 15,00 - pentru copii intre 8 si 10 ani; sâmbata, 26 ianuarie si duminica, 27 octombrie, orele 11,00 - pentru copii intre 4 si 6 ani; sâmbata, 26 octombrie si duminica, 27 octombrie, orele 15,00 - pentru copii intre 10 si 12 ani.
Colectia de arta a Fundatiei ''la Caixa'', organizata cu ocazia inaugurarii primei sucursale ''la Caixa'' in Bucuresti, prezinta in premiera publicului român 24 de lucrari de arta spaniola din colectia de arta contemporana a Fundatiei ''la Caixa'', semnate de treisprezece dintre cei mai importanti artisti reprezentanti ai curentelor abstracte manifestate in Spania postbelica.
Expozitia isi propune sa ilustreze schimbarea de directie a artei spaniole survenite in preajma anului simbolic 1957, care marcheaza sfârsitul perioadei postbelice in Spania.
Acest proiect marcheaza prima colaborare intre MNAR si Fundatia ''la Caixa'', care detine o valoroasa si prestigioasa colectie de arta spaniola si universala.
Participarea se face pe baza de programare la telefon 314.81.19, sau prin e-mail Aceasta adresa de e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat a putea vizualiza pagina.
Nu a fost uitat nici publicul adult, ''Elogiul cotidianului. Pictura 'minora' in tarile de Jos'' fiind tema programelor pe care MNAR le adreseaza acestuia in luna ianuarie.
Aceste programe vor fi sustinute in Galeria de Arta Europeana si vor prezenta scene de interior, tablouri de gen si naturi statice. Ele vor oferi prilejul intâlnirii cu maestri binecunoscuti precum Peter si Jan Brueghel, David Teniers, Frans Snyders, Jan van Goyen etc. ''Opera sub clar... de lupa'' va prezenta lucrarea ''Buchet de flori'' de Jan Brueghel cel Batrân si Frans Francken II.
in aceasta luna programele se vor desfasura astfel: ''Un ceas pentru arta'' (vizita cu ghidaj gratuit): vineri, 11 ianuarie, ora 16,00, ''Rendez-vous cultural'' (prelegere insotita de material ilustrativ): sâmbata, 19 ianuarie, ora 11,00, ''Opera sub clar de… lupa'' - vineri, 25 ianuarie, ora 16,00.
si in cazul acestor programe, participarea se face pe baza de programare la telefon: 314.81.19, sau prin e-mail: Aceasta adresa de e-mail este protejata impotriva spamului, JavaScript trebuie activat a putea vizualiza pagina. (Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner