Punctajul si baremurile pentru proba de educatie fizica si sport de la Bacalureat, publicate pe site Imprimare E-mail


ImageBaremurile si punctajele de la probele educatie fizica din cadrul examenului de Bacalaureat sunt publicate pe site-ul Ministerului Educatiei, a declarat, luni, pentru Agentia ROMPRES, inspectorul general din cadrul Directiei Management Invatamant Preuniversitar, Alin Paunescu.
El a precizat ca exista doua tipuri de probe de educatie fizica in cadrul examenului de Bacalaureat: cea pentru liceele sportive (proba de maiestrie practica) si cea pentru liceele nevocationale, denumita si proba F la alegere.
Alin Paunescu a precizat ca exista un ordin de ministru datat octombrie 2006, la care sunt anexate baremurile si punctajul de la proba de educatie fizica si sport din cadrul Bacalaureatului pentru liceele vocationale.
Potrivit inspectorului, tot pe site-ul ministerului este publicat si un alt ordin de ministru care completeaza pe primul si prin care este adaugata programa de Bacalaureat cu barem si cu punctaj pentru proba de educatie fizica la liceele nevocationale.
in opinia inspectorului Alin Paunescu, problele care nu sunt prezente in anexa pe site-ul ministerului, trebuiau inaintate de catre Inspectorul scolar de educatie fizica si sport din cadrul fiecarui inspectorat judetean si transmis Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului pana la sfarsitul lunii mai.
Inspectorul general din cadrul MEcT a raspuns astfel afirmatiilor facute, luni, de liderul local al PSD Suceava, Verginel Iordache, care a cerut public ministrului Educatiei, Cercetarii si Tineretului, sa aduca lamuriri privind punctarea probei de educatie fizica la examenul de Bacalaureat.
Iordache a declarat luni ca, in caz contrar, s-ar putea compromite Bacalaureatul.
De asemenea, el spunea ca, in prezent, directorii de licee sunt bulversati deoarece ministrul de resort a lasat la latitudinea lor rezolvarea problemei privind punctajul la proba de educatie fizica si sport de la Bacalaureat. (Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner