Rata abandonului scolar a crescut de trei ori Imprimare E-mail


ImageRata abandonului scolar, atat pe ansamblul invatamantului primar si gimnazial, cat si la nivelul fiecaruia dintre cele doua cicluri, a inregistrat o tendinta ascendenta in perioada 2000-2006, crescand de trei ori 
in clasele I-VIII (de la 0,6%, in anul scolar 2000/2001, la 1,8%, in 2005/2006), de doua ori si jumatate in invatamantul primar (de la 0,6% la 1,5%) si de 3,5 ori in invatamantul gimnazial (de la 0,6% la 2,1%).
"Sistemul nu sta foarte bine nici in ce priveste rata absolventilor de invatamant primar si gimnazial", arata MECT.
Astfel, numarul absolventilor, cu si fara examen de capacitate, a scazut semnificativ, la nivelul anului 2005/2006, cu aproximativ 13% comparativ cu anul anterior.
De asemenea, rata de absolvire a invatamantului gimnazial, cu si fara examen de capacitate, a fetelor se pastreaza constant mai ridicata decat cea a baietilor, diferenta fiind de aproximativ 1,2%.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner