Restrictie la Internet pentru studenti Imprimare E-mail

Indian Institute of Technology, una dintre cele mai mari universitati de inginerie din lume, a restrictionat accesul la Internet in caminele sale, motivind ca dependenta studentilor de Internet, jocuri online si bloguri afecteaza performantele si poate duce chiar la sinucidere. Conducerea universitatii Indian Institute of Technology (IIT) din Mumbai a constatat ca studentii nu mai socializeaza si ca multi dintre ei intirzie la cursurile de dimineata si dorm la ore
 „Un student nici nu mai stie cine locuieste doua usi mai incolo de el, deoarece este prea ocupat cu Internetul“, a declarat decanul universitatii, Prakash Gopalan. „Vechiul obicei de camaraderie si socializare la camin a disparut. Acest lucru nu este deloc sanatos“, a mai declarat decanul. Universitatea IIT din Mumbai are aproximativ 5.000 de studenti si este una dintre cele mai bune scoli de inginerie din lume. Institutul este considerat o sursa de talente pentru companiile de tehnologie indiene si americane.