Salarii pentru debutanti din invatamânt Imprimare E-mail


Pentru debutantii titularizati in invatamânt se stabilesc coeficienti de salarizare in functie de media obtinuta la concursul de ocupare a posturilor didactice vacante conform proiectului de lege a Statutului personalului didactic publicat pe site-ul Ministerului Educatiei si Cercetarii.Aceste criterii compenseaza criteriile de vechime.

Personalul didactic de predare care indeplineste functia de diriginte - consilier, invatator, institutor, educatoare, precum si functia de profesor metodist/metodician, coordonator de cerc pedagogic primeste o indemnizatie de 10% din salariul de baza, care se include in acesta. Totodata, conform legii MEdC, personalul didactic calificat care desfasoara activitate didactica in zone izolate, primeste o indemnizatie de 5-30% din salariul de baza al functiei didactice conform grilei de salarizare, in raport cu gradul de izolare.

O alta prevedere a actului MEdC se refera la personalul din intregul sistem de invatamânt care lucreaza mai mult de 75% din timpul normal de lucru la computer, acesta urmând sa beneficiaze de un spor de pâna la 10%.

Cuantumul sporului si personalul care urmeaza sa beneficieze de acesta se stabilesc, in conditiile prevazute de lege, de consiliul de administratie al unitatii sau al institutiei angajatoare.

De asemenea, personalul didactic va beneficia de plata suplimentara a orelor efectuate la scoala de dupa-amiaza, pe baza de contract.
Unul din articolele proiectului de lege inaintat spre dezbatere de catre MEdC prevede ca pentru analizarea abaterilor produse in interiorul unitatilor scolare la inceputul fiecarui an se va numi o comisie de cercetare. Comisia de cercetare va fi formata din 3-5 membri, unul dintre membri va fi reprezentantul organizatiei sindicale din care face parte persoana aflata in discutie sau un reprezentant al salariatilor, acolo unde nu exista sindicat. Toti membrii comisiei de cercetare vor fi selectati dintre persoanele recunoscute pentru autoritatea morala si profesionala. In comisiile de cercetare a abaterilor personalului didactic de predare sau
didactic auxiliar de la nivelul unitatilor de invatamânt preuniversitar va fi inclus si un membru din categoria personal didactic de monitorizare si evaluare de la Directia Generala Judeteana pentru invatamânt Preuniversitar sau, dupa caz, in functie de gravitatea abaterii, de la Ministerul Educatiei si Cercetarii.

Totodata, MEdC va infiinta un Colegiul central de onoare ale carui hotarâri vor fi definitive si se comunica persoanei in cauza si autoritatii care a stabilit sanctiunea initiala in termen de 15 zile de la pronuntare, dar nu mai târziu de 30 zile de la contestare.

(Rompres) Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner