Salvati Copiii va folosi cei 2% din impozit pentru a reduce abandonul scolar Imprimare E-mail


ImageOrganizatia Salvati Copiii Romania lanseaza, simbata, campania "Ajuta-i sa invete si altceva", prin care isi propune sa convinga romanii sa directioneze doua procente din impozitul pe venit catre fundatie, pentru continuarea programelor de scolarizare a copiilor care nu au bani sa mearga la scoala.
Prin intermediul campaniei, organizatia isi propune sa convinga cit mai multi salariati sa redirectioneze cele doua procente din impozitul pe venit, prevazute de Codul Fiscal, catre fundatie, pina in 15 mai. Potrivit unui comunicat al organizatiei, in 2006 s-au strins din impozite 16.000 de euro, suma cu care Salvatii Copiii va ajuta anul acesta 120 de copii sa beneficieze de sprijin educational, din care 40 de copii seropozitivi din judetul Dimbovita. Lansarea campaniei va avea loc simbata, intr-un centru comercial, iar copiii insisi se vor implica in informarea adultilor despre acest drept pe care il au, informeaza organizatia neguvernamentala, printr-un comunicat.
Organizatia Salvati Copiii se asteapta ca numarul celor care vor directiona cele doua procente din impozit catre organizatiile neguvernamentale (ONG) sa creasca, dupa ce Ministerul Finantelor Publice a simplificat procedura de redirectionare. Cei care doresc sa directioneze doua procente din impozit catre un ONG trebuie doar sa completeze un formular cu datele personale si cu cele ale organizatiei alese, pe care il vor depune direct la Administratia Financiara sau il vor trimite prin posta, prin scrisoare recomandata, pina la data de 15 mai.
Potrivit Organizatiei Salvati Copiii, cu 50 de lei se poate asigura o gustare pentru un copil timp de opt zile sau pot fi cumparate rechizite de baza. Conform ultimelor studii, 70.000 de copii nu merg la scoala, fiind nevoiti sa munceasca pentru a-si asigura hrana zilnica. Totodata, multi copii abandoneaza scoala, abandonul scolar dublandu-se in 2006 fata de 1995.
Din datele Ministerului Finantelor Publice reiese ca, anul trecut, peste 550.000 de contribuabili au redirectionat contravaloarea a doua procente din impozitul pe venit catre ONG-uri si s-au strins peste 17,5 milioane de lei (5,3 milioane de euro). Desi, comparativ cu 2005, numarul donatorilor a crescut de patru ori, acesta nu reprezinta decat opt procente din romani. Cele mai mari sume s-au colectat in Bucuresti, Cluj, Mures, Iasi, Timis, Bihor, Bacau, Brasov, Gorj si Sibiu.
Salvati Copiii Romania este o organizatie neguvernamentala, non-profit, care promoveaza de 16 ani drepturile copilului, in acord cu Conventia Natiunilor Unite cu privire la Drepturile Copilului. Este membra a Aliantei Internationale Salvati Copiii, cea mai mare organizatie independenta din lume de promovare a drepturilor copiilor, care cuprinde 27 de membri si desfasoara programe in peste o suta de tari. Salvati Copiii Romania este implicata in diferite proiecte de educatie si de protectie sociala pentru copiii aflati in familii sarace, copiii victima a violentei, copiii strazii, copiii refugiati, copiii din comunitatile dezavantajate, copiii cu dizabilitati, lucrand cu copiii si familiile acestora. in programele derulate in anul 2006 au fost implicati 42.000 copii.

Stire preluata cu acordul publicatiei: Monitorul Expres.RO


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner