Scheele si Barnet despre invatamantul romanesc Imprimare E-mail


ImageSistemul demodat, foarte didactic, pregatirea prea putin profesionala a profesorilor, lipsa programelor de schimb cultural si programele metodice teoretice sunt cateva din problemele invatamantului primar romanesc identificate, marti, intr-o conferinta de presa, de catre Jonathan Scheele, fostul reprezentant al Delegatiei Comisiei Europene in Romania, si ambasadorul Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord la Bucuresti, Robin Barnett.
In context, Scheele a afirmat ca Romania are nevoie de o modernizare si o adaptare a sistemului de invatamant, in conditiile in care tara noastra este membra a Uniunii Europene, identificand limba engleza ca fiind o componenta esentiala.
"A reforma educatia inseamna a actiona riguros incepand cu educatia prescolara mergand catre cea universitara. Iar aceasta sarcina grea trebuie sustinuta de ministere, autoritati, cat si prin implicarea mediului privat si a corporatiilor", a mai spus Scheele.
De asemenea, acesta a adaugat ca Romania se confrunta si cu lipsa unui acquis comunitar in domeniul invatamantului, aratand ca educatia prescolara nu trebuie neglijata, pentru ca poate aduce "prejudicii Romaniei, cel putin la fel de mari cum o face coruptia, numai ca pe termen lung si foarte greu de remediat".
"invatamantul in Romania si, mai ales, cel primar, a ramas tributar stereotipurilor din perioada comunista in care totul functiona, in conditiile in care dezvoltarea abilitatilor de comunicare era printre ultimele prioritati ale sistemului", a declarat fostul reprezentant al Delegatiei Comisiei Europene in Romania.
Aceeasi parere a fost impartasita si de Robin Barnett, acesta subliniind ca in timpul comunismului, sistemul de invatamant nu a primit resursele necesare, iar acum acestea sunt limitate. Oficialul englez a aratat ca o alta provocare a invatamantului romanesc este legata de profesionalismul profesorilor si de posibilitatea autoritatilor de a oferi acestora tehnologie de ultima generatie.
La conferinta de presa ''Lipsa reformei in invatamantul primar compromite sansele Romaniei in Uniunea Europeana'', unde a fost lansat proiectul "Building sckills for Tomorrow's Leaders", care apartine organizatiei International House si programului educational FasTracKids Romania, si care consta in responsabilizarea sociala a corporatiilor pentru a sustine material imbunatatirea educatiei in invatamantul primar, au participat Jonathan Scheele, fostul reprezentant al Delegatiei Comisiei Europene in Romania, ambasadorul Regatului Unit al Marii Britanii si Irlandei de Nord la Bucuresti, Robin Barnett, si Mihai Ganj, reprezentantul International House.
Cele doua organizatii au depus o petitie la Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului, reprosand faptul ca cei mai multi bani de la buget se indreapta spre invatamantul universitar, in detrimentul celui primar si prescolar.(Romrpes)


Comentarii (1)add
guvernul-intentioneaza : stiriaz.com
Guvernul intentioneaza ca, in perioada vacantei de vara parlamentare, programata pentru perioada 1 iulie-1 septembrie 2008, sa rectifice bugetul de stat
http://www.stiriaz.com/economie/mediafax/guvernul-intentioneaza-sa-rectifice-bugetul-de-stat-pe--in-perioada-vacantei-parlamentare.php
...
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner