Schimbarile fizice din creier, asociate cu memoria Imprimare E-mail


ImageOameni de stiinţa americani au creat, in premiera, imagini ale schimbarilor cerebrale aflate in conexiune directa cu memoria, confirmând astfel studiile care asociaza pierderea memoriei cu tulburarile cognitive, relateaza agenţia de presa ANI.
Cercetatori din cadrul Universitaţii California-Irvine au precizat ca imaginile captate reprezinta marimea si forma sinapselor modificate de un efect psihologic cunoscut sub numele de potenţare de lunga durata (LTP), care codifica formele cotidiene ale memoriei.
'Acum, calea catre realizarea unei harţi a locurilor in care creierul stocheaza memoria este deschisa. Observarea modificarilor fizice in sinapse, legate de memorie, ne va ajuta in sfârsit sa testam daca efectele retardarii, imbatrânirii si a diverselor tulburari cognitive implica un defect specific si de lunga durata in legaturile dintre neuronii corticali', a declarat Gary Lynch, profesor de psihiatrie si comportament uman.
Studiul va fi publicat in revista de specialitate Journal of Neuroscience.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner