Scoala cu o eleva si un singur profesor Imprimare E-mail

ImageScoala elementara din China are doar un singur profesor, care preda unei singure eleve, relateaza site-ul Ananova.
Li Yongchun (61 ani) preda la scoala din satul Dasu, regiunea Longjing, de mai bine de 25 de ani.
'La inceput, scoala avea peste 400 de elevi, dar in anii '90 din ce in ce mai multe familii au migrat spre orase, context in care au mai ramas doar 10 elevi. in 2000, administratia regionala a decis inchiderea scolii, dupa ce ultimul elev si-a incheiat studiile aici. Copiii care doresc sa invete se pot inscrie la o alta scoala, din apropierea orasului Sanhe, unde se poate ajunge in doua ore, cu masina', a explicat profesorul.
Familia unei eleve de clasa a III-a nu si-a putut, insa, permite sa-i plateasca acesteia costurile de inscriere si transport, motiv pentru care micuta a ramas ultimul elev al scolii locale.
'Suntem in aceasta situatie de peste jumatate de an. E singura mea eleva, iar eu sunt singurul profesor', a precizat Li Yongchun, care preda chineza, matematica, coreeana, istoria si geografia.
Peste sase luni, Li se va retrage din activitate, iar administratia regionala a anuntat ca va trimite un alt profesor pentru a se ocupa de eleva, pâna când aceasta va absolvi. (Rompres)