Scolile din Bucuresti sunt nepregatite pentru inceperea anului de invatamant Imprimare E-mail


ImageScolile din Bucuresti sunt nepregatite sa primeasca elevii in conditii optime la 17 septembrie, cand incepe noul an de invatamant, a afirmat, luni, inspectorul sef al Inspectoratului scolar al Municipiului Bucuresti, Cristian Alexandrescu, dupa intalnirea avuta cu prefectul Capitalei Catalin Deaconescu si cu reprezentantii primariilor de sector.
Alexandrescu a amintit ca intr-o situatie critica se afla unitatile care au fost incluse in programul de reabilitare cu finantare din partea Bancii Europene de Investitii (BEI) si pentru care lucrarile nu au putut fi contractate din cauza ca "nu au iscat interes din partea constructorilor".
"La intalnire au fost prezenti reprezentantii sectoarelor 1,2, 4 si 6 si am putut afla ca in aceste sectoare 80-90 % dintre lucrarile incepute sunt contractate, dar din cauza procedurilor de achizitie ar putea fi probleme in sectoarele 1 si 4 pentru constructii care presupun noi investitii, cum ar fi corpurile noi de gradinite. Autorizatiile de functionare sunt obtinute la majoritatea unitatilor si speram ca pana la sfarsitul saptamanii sa ramana doar 20 de obiective fara aceste autorizatii", a declarat Cristian Alexandrescu.
El a spus ca vor fi cazuri in care elevii vor invata si in trei schimburi, sau cazuri in care se va sista activitatea practica si cea de educatie fizica, la unitatile cu probleme.
Inspectorul sef a precizat ca in astfel de situatii se afla Grupul scolar ''Dimitrie Gusti'', care se va muta cu activitatea educationala la scoala nr.147, Liceul ''Dimitrie Bolintineanu'', scoala nr.206.
"in mod sigur nu toate scolile sunt pregatite de inceperea noului an de invatamant, dar situatia e mai buna decat anul trecut, pentru ca am reusit sa determinam primarii sa se mobilizeze. Situatii precare sunt la scoala nr.148 - care nu are gard, sala de sport este degradata si nu s-a facut igienizarea - si la majoritatea unitatilor din sectorul 4 care au avut probleme cu alocarea banilor pentru reparatii capitale din cauza blocarii conturilor", a mai spus Alexandrescu.

Prefectul Capitalei Catalin Deaconescu a aratat ca sumele alocate de Guvern pentru reparatiile scolilor si gradinitelor vor fi folosite pana la sfarsitul anului in procent de 80%. El va propune totodata elaborarea unei hotarari de guvern pentru redistribuirea banilor ramasi in sectoarele in care acestia au fost folositi in totalitate.
O situatie multumitoare a fost sesizata de autoritati in sectorul 2, unde administratia locala a alocat fonduri de la bugetul local si pentru reparatiile unitatilor cuprinse in programul BEI, fapt ce a ajutat la finalizarea lucrarilor si refacerea unor spatii degradate.
in cadrul programului BEI trebuiau reparate 104 unitati, dar lucrarile au fost incepute doar la 23 dintre acestea.
Pentru pregatirea noului an scolar, prefectul Catalin Deaconescu va stabili cu Politia si Jandarmeria un plan de asigurare a pazei pe raza scolilor.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner