Se schimba macazul cu teza unica Imprimare E-mail

ImageDin 2009, teza unica ar putea deveni criteriu unic de admitere la liceu. Aceasta varianta este prevazuta numai pentru elevii care vor intra in clasa a V-a peste doi ani. Astfel, elevii care acum sint in clasa a III-a, iar in 2009 trec la clasele de gimnaziu, vor trebui sa fie foarte atenti la tezele pe care le dau.
Pentru ca notele obtinute vor servi drept criteriu de admitere in liceu. Ministrul educatiei, cercetarii si tineretului, Cristian Adomnitei, a declarat, la inceputul saptaminii, ca pina atunci va intra in vigoare si noua Lege a invatamintului preuniversitar. „In masura in care si teza la romana merge bine - iar la anul imi propun sa vad si alte clase cum merg, adica clasa a VI-a, clasa a VIII-a - vedem ca sint rezultate pozitive, putem sa introducem de la inceputul anului 2009 acest principiu. Nu va afecta copiii care sint in mijlocul unui ciclu scolar. Deci cine e deja in clasa a VI-a sau a VII-a nu va avea parte de teza cu subiect unic care sa-i influenteze admiterea. Va trebui sa-si incheie ciclul. Abia acel copil care intra in prima clasa de gimnaziu in 2009 va intra la liceu nu pe baza unui test national unic, ci pe baza rezultatelor in ani la teze“, a explicat Adomnitei. El sustine si ca, in functie de rezultatele dezbaterilor la Legea invatamintului preuniversitar, gimnaziul va incepe de la clasa a V-a sau de la clasa a VI-a, urmind a tine trei sau patru ani.

Sursa: monitorulexpres.ro