Studentii, mai pesimisti decat in 2005 in ce priveste viitorul lor Imprimare E-mail


ImageStudentii din invatamantul superior romanesc vad perspectivele lor mai putin optimist decat acum doi ani, a declarat, luni, intr-o conferinta de presa, directorul de resurse umane si relatii de munca din cadrul firmei Continental AG, Heinz Gerhard Wente.
Astfel, potrivit unui studiu realizat in iulie de firma germana pe un esantion de 974 de absolventi din Romania (496 studente si 478 studenti) din centrele universitare Bucuresti, Brasov, Cluj-Napoca, Timisoara, Iasi, Sibiu, 54,8% dintre studenti au apreciat drept optimiste sansele profesionale, fata de 73,5% in 2005.
"Oamenii si-au dat seama ce inseamna sa faci cariera. Procentul de 73% din anul 2005 era unul euforic", a opinat Wente.
Conform studiului, aproximativ 11% dintre studentii romani se tem de delegarea in tari cu salarii reduse.
55% dintre cei intrebati ar alege sa ocupe un loc de munca in strainatate, fata de 64,7% in 2005.
in 2005, voiau sa munceasca in SUA 61% dintre studenti, fata de 50% in 2007.
Putin mai mult de un sfert, adica 27,7%, vor sa lucreze in Romania.
Doua treimi dintre studentii romani considera castigarea competentei internationale ca fiind parte integranta a pregatirii scolare, fata de 28% in Germania.
11,3% dintre repondentii la sondaj nu ar lucra peste program fara bani.
Aproximativ 70% dintre studentii romani declara ca universitatea coopereaza cu institutiile similare din strainatate, iar jumatate dintre ei considera universitatea lor ca fiind orientata international si deschisa pe plan global.
35,6% au avut experiente legate de cadre universitare din strainatate.
in ce priveste studierea limbilor straine, datele furnizate arata ca 99,6% dintre cei intrebati sustin ca engleza se preda in orice universitate din Romania, urmata de franceza, 78,25, si germana 55,6%, iar la mare distanta se afla spaniola, cu 17,5%.
Numai 5,4% declara ca nu stiu deloc engleza, 30% o vorbesc fluent, 33% considera ca o stiu bine, 26% cred ca stiu asa si asa.
Potrivit aceluiasi studiu, calitatea educatiei este considerata modesta si criticata de studenti, acestia catalogand profesorii ca fiind nepasatori fata de soarta lor.
Totodata, studentii stiu ca un invatamant mai prelungit le da mai multe sanse de angajare in strainatate
in opinia celor chestionati, universitatea raspunde in medie cu 41% la nevoile unei cariere internationale, iar 73,5% dintre studenti nu cunosc procedura depunerii unui dosar pentru practica in strainatate.
"Am realizat pentru a doua oara acest studiu, pentru a vedea cum a evoluat opinia studentilor, pentru a ne adapta in functie de acestia", a spus Heinz Gerhard Wente despre acest sondaj.
Potrivit reprezentantului firmei germane, in tara sa, studiul a fost realizat pentru a patra oara.
in opinia sa nu exista diferente de motivatie sau de eficienta intre un absolvent german si unul roman.
La randul sau, Aurora Liiceanu, doctor in psihologie, a declarat ca educatia, cat si piata muncii sunt privite de absolventii romani ca fiind foarte legate, ei dovedind un progres in intelegerea contextului complex pe care-l aduce globalizarea.
"Maturizarea perceptiei lor se exprima prin judecati mai nuantate, opinii mai critice, corelatii ale indicatorilor competentei profesionale mai adecvate socialului, dar si prin ezitari sau neincredere. Acest lucru inseamna ca, fata de sondajul din 2005, entuziasmul lor este mai retinut, el fiind determinat de o perceptie mai profunda a realitatii si o orientare mai realista fata de viitor", a explicat psihologul citat.(Rompres)


Comentarii (1)add
Universitati particulare-Universitatea Spiru Haret : otilia
Am un baiat care este student in anul 2 la Universitatea Spiru Haret, Facultatea de Marketing si Afaceri Economice Internationale. In primul an, toate bune si frumoase. In vara aceasta a fost scandalul diplomelor de la Spiru Haret si i-am sugerat sa se transfere la alta universitate. Bineinteles ca am vorbit singura, pentru ca nu s-a transferat. Ii place ca in sesiune sunt teste grila pe calculator, teste pe care le rezolva impreuna cu alti studenti, pe un forum ,au si ei comunitatea lor... www.picatura.ro .
Sunt putin ingrijorata si ma gandesc ce va fi la anul cand termina facultatea... Oare va primi diploma, oare diploma va fi recunoscuta?
...
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner