Sub o treime dintre elevi au promovat teza unica la matematica Imprimare E-mail

ImageMai putin de o treime din cei 3.413 de elevi din Bistrita-Nasaud, care au sustinut teza unica la matematica, au reusit sa ia note peste 5, conform datelor afisate pe site-ul Inspectoratului scolar Judetean, informeaza corespondentul ROMPRES.

Alti aproape 180 de elevi de clasa a saptea au preferat, din diverse motive, sa absenteze. Procentul de promovare cel mai scazut a fost inregistrat in mediul rural, unde mai putin de un sfert dintre elevi au obtinut note de trecere.
Doua treimi dintre elevii care au promovat teza la matematica au obtinut note intre 5 si 6,99, in timp ce nota 10 s-a acordat doar la 20 de elevi, din care numai unul invata intr-o scoala din mediul rural.
Rezultatele la matematica i-au dezamagit nu numai pe inspectorii scolari, ci si pe profesori. Elevii mai au de sustinut, in 10 mai, teza unica la limba materna, iar in 17 mai, teza unica la limba si literatura romana.

Rompres