Succes rasunator al "Tragediei lui Carmen", in regia lui Ion Caramitru Imprimare E-mail


ImagePeste 350 de spectatori au asistat joi seara, in curtea Muzeului de Istorie din Sibiu, la primul spectacol de opera din oras, "Tragedia lui Carmen", in regia lui Ion Caramitru, in timp ce alte cateva sute de oameni au ramas la portile muzeului, a declarat vineri, pentru ROMPRES, Pamela Pricopie, din partea UNITER.
"A fost un aflux de spectatori care nu a mai fost intalnit in acest loc. Din pacate, inauntru au incaput peste 350 de spectatori si nefiind loc am fost nevoiti sa nu mai putem da drumul altor cateva sute, care asteptau afara. Speram ca timpul sa fie favorabil si publicul sa poata veni si la celelalte reprezentatii", a precizat Pamela Pricopie, reprezentanta UNITER si coordonatoarea proiectului.
Urmatoarele reprezentatii ale spectacolului vor avea loc vineri si sambata, in curtea interioara a Muzeului de Istorie, un loc special ales de Caramitru pentru acustica sa naturala, unica.
"Sibiul nu are un spatiu adecvat operei, pentru ca a aflat tarziu ca va fi Capitala Culturala a Europei. Celelalte orase care au fost capitale culturale stiau cu zece ani inainte acest lucru si au avut timp sa construiasca mai multe teatre si sali de opera. in Sibiu gasesti insa un spatiu cum rar intalnesti in lume: curtea interioara a Muzeului de Istorie. Acest loc are o acustica naturala rar intalnita", a declarat, intr-o conferinta de presa, Ion Caramitru.
in "Tragedia lui Carmen" joaca 25 de actori, fiind o adaptare moderna dupa celebra opera a lui Georges Bizet, regia fiind semnata de Ion Caramitru. Adaptarea spectacolului este semnata de Peter Brook si Marius Constant si coregrafia apartine Mariei Miu. Spectacolul de la Sibiu dureaza o ora si jumatate, fata de patru ore cat are aceasta opera.
Acest spectacol a reprezentat si sansa de a debuta ca figuranti pentru opt copii sibieni dintr-un centru de plasament.
"Eu cred ca lucrul cu copiii a fost unul din cele mai frumoase lucruri care s-au petrecut aici. in timp ce copiilor din Belfast a fost foarte greu sa le explic, cu copiii sibieni dupa doua repetitii eram gata", a declarat actorul-regizor, care a marturisit ca unii dintre copii au ureche muzicala foarte buna.
Cei opt copii din centrul de plasament Agarbiciu, din comuna sibiana Axente Sever, au varste intre 9 si 14 ani, reusind performanta sa se integreze foarte bine in colectivul de actori si muzicieni care compun echipa spectacolului "Tragedia lui Carmen".

"Acum am placerea ca cei mai mici dintre ei vin si imi dau idei despre ce sa faca ei pe scena. Unul din ei a avut si dreptate", a spus Caramitru.
Spectacolul este o varianta ce pastreaza ariile originale, cu insertii de proza. Spectacolele vor avea loc in limba franceza, dar momentele de proza vor fi in limba romana. "Tragedia lui Carmen" de la Sibiu dureaza o ora si jumatate, fata de patru ore cat are opera oroginala.
"Am renuntat la ideea de a subtitra spectacolul, pentru ca momentele de proza in limba romana si povestea care se desfasoara pe scena vor fi suficiente pentru ca cei care nu cunosc limba franceza sa inteleaga spectacolul si sa se bucure de el. in acelasi timp, cei care vorbesc limba franceza si cunosc opera nu au nevoie de traducerea momentelor de proza pentru a intelege spectacolul", a mai spus Ion Caramitru.
O varianta cu "Tragedia lui Carmen" a fost montata de Ion Caramitru si in Irlanda, la Belfast.
Dupa opera "Carmen" de Bizet s-au realizat numeroase spectacole de opera, dar si multe filme. O creatie cinematografica apartine celebrului regizor Peter Brook, realizata dupa versiunea scenica, adaptata in varianta personala, a operei lui Bizet, "Tragedia lui Carmen". Partitura este semnata de dirijorul si compozitorul francez de origine romana Marius Constant, iar libretul de Jean-Claude Carriere. Filmul a fost produs in 1981.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner