Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul Imprimare E-mail


ImageLa 29 august, Biserica Ortodoxa pomeneste Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul, numita in popor si Sfantul Ioan de Toamna sau Sfantul Ioan Cap-Taiat. Ioan Botezatorul a fost cel care l-a botezat pe Iisus si a propovaduit legile lui Dumnezeu, infierind faradelegile acelor vremuri. Din acest motiv a fost ucis la porunca lui Irod.
Capul sau a fost taiat si adus pe o tipsie. Traditia crestina mai spune ca a fost inmormintat fara cap, de teama ca Sfintul Ioan Botezatorul sa nu invie atunci cind trupul se va uni cu capul. Capul sau a fost gasit mai tirziu, la 25 mai, cand Biserica porunceste si poporul serbeaza chiar Aflarea Capului Sfantului Ioan Botezatorul. Pina in zilele noastre s-a pastrat, prin traditie, interdictia de a taia ceva cu cutitul sau cu toporul. Asa ca, in aceasta zi de 29 august, painea se frange iar legumele se rup in bucati. In acelasi timp, nu se mananca fructele sau legumele care au forma unui cap omenesc (mere, pere, varza, usturoi) sau a unei cruci (nuci, pepene). Nu se bea vin rosu, acesta semanind prea mult cu singele care a curs in acea fatidica zi. De asemenea, din acelasi motiv, pe masa nu trebuie sa se gaseasca fructe si legume de culoare rosie. in schimb, exista obiceiul de a da de pomana in aceasta zi mere, pere si castraveti, de sufletul celor trecuti in alta lume.(Monitorul Expres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner