Testare europeana la limbile straine Imprimare E-mail


ImageIn afara testelor nationale, elevii vor sustine si teste in limbile europene pe care le-au studiat la scoala
Incepind cu anul 2009, elevii de liceu din statele membre ale Uniunii Europene vor da teste la limbile straine. in afara testelor nationale, elevii vor sustine si teste in limbile europene pe care le-au studiat la scoala.

Testare la engleza, franceza, germana, spaniola si italiana

Elevii din tarile membre UE, care au virste cuprinse intre 14 si 16 ani, vor sustine teste pentru verificarea cunostintelor de limba straina. La cererea Comisiei Europene, statele membre vor elabora teste comune pentru limbile de circulatie internationala, cele mai cunoscute in UE: engleza, franceza, germana, spaniola si italiana. Potrivit Reuters, aceasta decizie reprezinta un efort al Uniunii de a promova multilingvismul in statele membre. Testele vor fi sustinute incepind cu anul 2009. Potrivit purtatorului de cuvint al Comisiei Europene, aproximativ 5.000 de elevi din fiecare stat UE vor sustine aceste teste de limba.

Abilitati lingvistice dezvoltate

Demersul intreprins de UE are ca scop identificarea metodelor eficiente de invatare pentru a creste nivelul cunostintelor in limbile straine. Potrivit unui comunicat al comisarului european pentru educatie, Jan Figel, scopul acestui demers este de „a consolida schimbul de experiente pozitive intre statele membre“. Statele membre ale UE vor propune modele de teste de limba pentru a evalua cunostintele tinerilor. Fiecare stat membru isi va sustine pozitia fata de acest demers pina in momentul in care se va da o directiva clara, crede ministrului educatiei, Cristian Adomnitei. „Dupa ce vom analiza situatia, vom avea si noi un punct de vedere argumentat“, sustine Adomnitei. Rezultatul examenelor va demonstra nivelul de cunostinte ale elevilor si se vor putea lua masuri pentru a imbunatati sistemul de predare a limbilor straine.

Peste doua milioane de elevi romani vorbesc franceza si engleza

in prezent, in Romania, mai mult de 2,5 milioane de elevi studiaza la scoala limbi straine predate de aproximativ 15.000 de cadre didactice. Limba franceza este prima limba pentru 1,3 milioane de elevi, in timp ce limba engleza este studiata ca limba principala de peste 1,2 milioane de elevi. Alti aproximativ 120.000 de elevi studiaza alte limbi, ca germana, rusa, spaniola, italiana, greaca si portugheza, ca limba principala, in timp ce doar 50 de tineri studiaza japoneza si norvegiana. in judetul Brasov peste 60.000 de elevi si prescolari studiaza una sau mai multe limbi straine in cadrul programei. „Toti elevii de la scolile brasovene studiaza cel putin o limba straina“, precizeaza Vasilica Diaconu, inspector adjunct al Inspectoratului Judetean scolar Brasov.

Diplome cu recunoastere internationala

Pentru recunoasterea abilitatilor lingvistice, elevii au nevoie de un act doveditor. Atestatul de limba straina poate fi sustinut la scoala doar de elevii care au studiat intensiv o limba straina, din clasele speciale de limbi straine. Atestatul are recunoastere nationala si este sustinut de elevi la absolvirea liceului. Dar, pentru a primi o bursa in strainatate sau pentru un loc de munca unde sint necesare cunostinte lingvistice aprofundate, se cere atestarea internationala a cunostintelor. Pentru a obtine o astfel de certificare, tinerii trebuie sa apeleze la institutii acreditate, cum ar fi British Council, Institutul Cervantes, Alianta Franceza sau orice alt centru de limbi straine care asigura diplome cu recunoastere internationala. Atestarea se face in urma unor examene, in functie de nivelul de cunostinte ale candidatului - incepator, mediu, avansat sau profesionist. Pentru limba engleza exista mai multe tipuri de teste, de exemplu Cambridge si Test of English as a Foreign Language (TOEFL). DALF este cel mai important test pentru limba franceza, iar pentru spaniola si italiana sint testele DELI si, respectiv, testele CELI.

de: » Manuela NEGULESCU
Stire publicata cu acordul  Monitorul Expres.RoComentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner