Teza unica la romana a decurs fara incidente, conform graficului Imprimare E-mail

ImageTeza cu subiect unic la limba si literatura romana sustinuta joi de cei 223.000 de elevi de clasa a VII-a a decurs fara incidente, 'conform graficului', a declarat, pentru ROMPRES, purtatorul de cuvant al Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului (MECT), Anisoara stefanescu.
Reprezentantii MECT au extras, joi, la ora 6,00, in prezenta comisiei de organizare si desfasurare a tezelor cu subiect unic, varianta cu numarul doi, din zece posibile, pentru ultima proba a tezelor cu subiect unic la clasa a VII-a, la limba si literatura romana.
Dupa ce s-a efectuat extragerea, in intervalul orar 6,00-8,00, inspectoratele scolare judetene au preluat, decriptat si multiplicat varianta de subiect. Transferul de la inspectorate la scoli s-a realizat intre orele 7,30-11,00 iar multiplicarea materialelor in fiecare unitate scolara s-a derulat intre orele 11,00 si 12,00.
Proba a inceput la ora 12,00 si a durat 50 de minute.
Conform metodologiei in vigoare dupa care se desfasoara tezele cu subiect unic vor mai exista doua perioade speciale de sustinere a tezelor.
Prima este destinata elevilor care au absentat la prima sesiune, insa a caror situatie nu impune amanarea incheierii situatiei scolare. Acestia vor sustine tezele in zilele de 5 iunie, la matematica, 8 iunie, la limba si literatura materna si 12 iunie, la limba si literatura romana. A doua perioada speciala, din luna august, este destinata elevilor care au fost amanati in semestrul I.
Numai 56% dintre elevii de clasa a VII-a din intreaga tara care au sustinut teza cu subiect unic la matematica au reusit sa obtina o nota peste cinci.
La teza unica de la limba si literatura materna s-au luat note peste 5 in proportie de 82,73%.