Teza unica la romana a decurs fara incidente, conform graficului Imprimare E-mail


ImageTeza cu subiect unic la limba si literatura romana sustinuta joi de cei 223.000 de elevi de clasa a VII-a a decurs fara incidente, 'conform graficului', a declarat, pentru ROMPRES, purtatorul de cuvant al Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului (MECT), Anisoara stefanescu.
Reprezentantii MECT au extras, joi, la ora 6,00, in prezenta comisiei de organizare si desfasurare a tezelor cu subiect unic, varianta cu numarul doi, din zece posibile, pentru ultima proba a tezelor cu subiect unic la clasa a VII-a, la limba si literatura romana.
Dupa ce s-a efectuat extragerea, in intervalul orar 6,00-8,00, inspectoratele scolare judetene au preluat, decriptat si multiplicat varianta de subiect. Transferul de la inspectorate la scoli s-a realizat intre orele 7,30-11,00 iar multiplicarea materialelor in fiecare unitate scolara s-a derulat intre orele 11,00 si 12,00.
Proba a inceput la ora 12,00 si a durat 50 de minute.
Conform metodologiei in vigoare dupa care se desfasoara tezele cu subiect unic vor mai exista doua perioade speciale de sustinere a tezelor.
Prima este destinata elevilor care au absentat la prima sesiune, insa a caror situatie nu impune amanarea incheierii situatiei scolare. Acestia vor sustine tezele in zilele de 5 iunie, la matematica, 8 iunie, la limba si literatura materna si 12 iunie, la limba si literatura romana. A doua perioada speciala, din luna august, este destinata elevilor care au fost amanati in semestrul I.
Numai 56% dintre elevii de clasa a VII-a din intreaga tara care au sustinut teza cu subiect unic la matematica au reusit sa obtina o nota peste cinci.
La teza unica de la limba si literatura materna s-au luat note peste 5 in proportie de 82,73%.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner