Triplul test depisteaza malformatiile Imprimare E-mail


ImagePutine femei stiu ca pot afla înca din timpul sarcinii daca bebelusul lor are probleme. Triplul test de sarcina reprezinta mai multe analize care arata riscul femeii de a avea un bebelus cu malformatii. Nu este un diagnostic, dar face parte dintr-un sistem mai complex de consiliere genetica si diagnostic prenatal.

Anomaliile congenitale apar cu o frecventa de 2% si marea majoritate a problemelor pot fi depistate cu triplul test.
Practic el consta într-o analiza a riscurilor de malformatii în trimestrul al II-lea de sarcina, completata de o ecografie si urmata de o amniocenteza (extragerea de lichid amniotic din abdomenul mamei în scopul analizarii lui). Testul se face în mod normal în saptamînile 14-18 de sarcina si are rolul de a depista toate cazurile de anomalii congenitale în timp util. Dupa informarea completa a femeii însarcinate sau a cuplului despre implicatiile acestei anomalii, se poate decide întreruperea sarcinii din motive medicale. Daca parintii nu doresc acest lucru, ei vor fi consiliati pentru a putea accepta în familie un copil malformat care are nevoie de o îngrijire speciala si permanenta.

Triplul test se face în primul rînd femeilor care au în momentul nasterii mai mult de 35 de ani, varsta peste care cresc mult riscurile. Analize se recomanda si femeilor care au un istoric familial de malformatii congenitale sau celor care au prezentat la sarcinile anterioare copii cu probleme. De asemenea expunerea accidentala la anumite medicamente în primul trimestru de sarcina o recomanda pe mamica pentru triplul test. Daca femeia sufera de diabet zahat insulino-dependent sau a fumat în timpul sarcinii, trebuie sa faca acest test indiferent de vîrsta. Recomandarea pentru efectuarea analizelor se face de medicul obstetrician care are în îngrijire femeia si care analizeaza si rezultatele.
 
Stire preluata cu acordul Monitorul Expres.RO 


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner