Uniforma „de siguranta“ pentru elevi Imprimare E-mail

ImageGuvernul a adoptat hotararea care obliga scolile sa impuna elevilor semne distinctive.

Moda elevilor „tunati“ revine. Guvernul a adoptat hotararea care obliga scolile sa impuna elevilor semne distinctive. Masura vizeaza cresterea gradului de siguranta in scolile românesti si nu este singura de acest gen pe care unitatile de invatamint trebuie sa le ia pentru a asigura protectie elevilor.
Uniforme alese de comun acord cu elevii

Hotararea de Guvern obliga scolile sa aleaga semne distinctive pe care elevii vor fi obligati sa le poarte. Chiar daca primul gand al elevilor se duce spre sacou si camasa (obiecte vestimentare pe care nu le prea agreeaza), ei trebuie sa stie ca „semne distinctive“ pot fi si esarfele, emblemele, fustele scurte sau chiar blugii. Atita timp cat sunt purtate in aceeasi masura si sub aceeasi forma de toti elevii scolii.
Hotarirea mai prevede ca uniformele sau simplele semne distinctive vor fi alese de catre consiliul profesoral in colaborare cu consiliul reprezentativ al parintilor si cu reprezentantii elevilor.
In judetul Brasov, elevii de a noua dintre unitatile de invatamint preuniversitar purtau uniforme cu mult inainte ca Guvernul sa emita aceasta hotarire.

Tot pentru a asigura securitatea elevilor, directorii unitatilor scolare trebuie sa imprejmuiasca zona scolii si sa o ilumineze. Cheltuielile pentru aceste lucrari sint suportate de consiliile locale, de la care directorii pot solicita finantare. Avand o implicare activa in securizarea scolilor, la sfirsitul fiecarui semestru, reprezentantii consiliilor locale vor trebui sa analizeze gradul de siguranta oferit fiecarei unitati de invatamint in parte.

Chiar daca nu toti elevii sunt de acord cu prevederile hotaririi de Guvern, Inspectoratele Scolare aproba aceste masuri de siguranta. Reprezentantii ISJ Brasov sustin ca semnele distinctive nu numai ca dau personalitate unitatii scolare, dar uniformele inseamna si mai putine cheltuieli pentru parinti.

de: Mihaela PARGHEL
www.monitorulexpres.ro