UNSR nu este de acord cu desfiintarea partiala sau integrala a burselor sociale Imprimare E-mail


ImageUniunea Nationala a Studentilor din Romania considera inoportuna desfiintarea partiala sau integrala a burselor sociale, a declarat, marti, pentru Agentia ROMPRES, presedintele organizatiei Gabriel Petrea.
''Ar dezavantaja foarte multi studenti care chiar au nevoie de acesti bani in cazul in care s-ar renunta la acordarea burselor sociale. Trebuie reevaluat sistemul de acordare al acestor burse, dar nu trebuie renuntat la ele'', a afirmat liderul UNSR.

Totodata, in opinia liderului UNSR, este necesara marirea bursei la nivelul salariului minim pe economie, astfel incat competitivitatea din sistemul de invatamant sa nu aiba un nivel atat de scazut.
''Trebuie incurajat mediul privat, prin oferirea de facilitati fiscale, pentru a se implica mai activ in mediul academic si in special prin acordarea de burse private. Este strict necesara incurajarea studentilor valorosi astfel incat performantele sistemului romanesc de invatamant sa isi opreasca declinul'', a adaugat Gabriel Petrea.
in prezent, statul aloca fiecarei universitati un fond anual pentru burse.
Pe de alta parte secretarul de stat pentru invatamant preuniversitar, Dumitru Miron a declarat pentru ROMPRES ca in prezent, conform legii, exista trei tipuri de burse, de performanta, de studiu si sociale. ''Ramane la latitudinea Senatului fiecarei universitatii de a decide cuantumul fiecarei burse. Se va merge pe acest sistem de burse pana in momentul schimbarii legislatiei, prin hotarari de Guvern'', a declarat secretarul de stat pentru invatamant superior. (Rompres)

 

 Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner