Varianta 16, extrasa din urna la proba la limba materna Imprimare E-mail


ImageAproximativ 12.300 de elevi ai claselor a opta din toata tara, apartinand minoritatilor, vor avea de rezolvat, marti, varianta 16 la proba de limba si literatura materna a Testelor nationale, in urma extragerii acesteia din urna.

Potrivit secretarului de stat pentru invatamant preuniversitar Zvetlana Preoteasa, dintre cei 12.294 de elevi apartinand minoritatilor nationale, 11.120 sunt maghiari, 1.023 germani, 99 slovaci, 26 ucrainieni si 26 sarbi.
Elevii vor fi testati in 163 de centre din sapte judete, plus Municipiul Bucuresti.
Potrivit directorului Serviciului National De Examinare si Evaluare Cristian Mirescu, varianta extrasa cu numarul 16 este singura pentru toate cele cinci minoritati.


Directorul in MECT Liliana Preoteasa a afirmat ca, la proba de limba si literatura romana sustinuta luni au fost dati afara din sala cinci elevi pentru tentativa de frauda, iar pentru 101 elevi care nu se puteau deplasa din cauza unor boli sau din alte motive intemeiate s-au constituit comisii speciale.
La randul sau, ministrul educatiei, cercetarii si tineretului, Cristian Adomnitei, a precizat ca luni, din cauza numarului mare de accesari a site-ului institutiei pe care o conduce, acesta s-a blocat. El a sfatuit persoanele interesate de Testele Nationale sa acceseze site-ul www.subiecte2007.edu.ro.
Accesul candidatilor in centrele de examen la proba de limba materna s-a facut in intervalul orar 7,30 - 8,30, pe baza buletinului/cartii de identitate sau a certificatului de nastere
Testele nationale se organizeaza anual, intr-o singura sesiune, in vederea stabilirii selectiei si repartizarii absolventilor clasei a VIII-a in clasa a IX-a a ciclului inferior al liceului sau a scolii de arte si meserii. Elevii care promoveaza Testele nationale se pot inscrie la licee, in timp ce aceia care nu trec examenele vor putea fi repartizati la scolile de arte si meserii.
in zilele urmatoare, respectiv 20 si 21 iunie, vor avea loc probele scrise la matematica, respectiv - la alegere - istoria romanilor sau geografia Romaniei. Prima afisare a rezultatelor are ca termen data de 24 iunie, pana la ora 16,00.
in aceeasi zi, intre orele 16,00 si 20,00, vor putea fi depuse contestatiile. Rezolvarea acestora este prevazuta in perioada 25 - 27 iunie, iar afisarea rezultatelor finale, in data de 28 iunie.

 Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner