Varianta cu numarul 3 la teza unica la istorie sau geografie Imprimare E-mail


ImageCei 214.000 de elevi ai claselor a VIII-a au avut de rezolvat, marti, varianta cu numarul 3 la teza unica la istorie sau geografie.
Elevilor apartinand minoritatilor nationale, care au urmat cursurile disciplinelor la care se sustin tezele in limba materna, li se vor asigura subiectele de teza in limba materna studiata.
Extragerea variantei de subiecte din cele zece elaborate de Centrul National pentru Curriculum si Evaluare in Invatamantul Preuniversitar (CNCEIP s-a realizat la ora 8,30, la sediul acestei institutii, in prezenta Comisiei Nationale de organizare. in intervalul orar imediat urmator, cele 896 de centre de comunicare din tara vor prelua, decripta si multiplica variantele de subiect. Acestea trebuie distribuite catre unitatile de invatamant pana la ora 11,30. Proba este programata sa inceapa la ora 12,00, iar durata sustinerii este de 2 ore din momentul primirii subiectelor de catre fiecare elev.
Subiectele sunt elaborate in cadrul Centrului National pentru Curriculum si Evaluare in invatamantul Preuniversitar, potrivit programei scolare parcurse pana la data desfasurarii tezei, in conformitate cu temele selectate din programa scolara si comunicate scolilor.
Tezele vor fi evaluate in centre special desemnate. Fiecare lucrare va fi evaluata de doi profesori, altii decat cei din unitatile de invatamant de la care provin tezele. Baremele unice de evaluare si notare vor fi postate pe site-ul http://examene.edu.ro, dupa desfasurarea tezelor cu subiect unic. Activitatea de evaluare va dura maxim 3 zile. Evaluarea se face pe baza unui punctaj pe scara 1-100, acordandu-se 90 de puncte pentru raspunsurile corecte si complete si 10 puncte, din oficiu, cu respectarea stricta a baremului unic de evaluare si notare.
Profesorul care preda la clasa are obligatia de a analiza, impreuna cu elevii, tezele si rezultatele obtinute la acestea, in perioada stabilita pentru aceasta activitate si raspunde, in perioada de analiza a tezelor, de integritatea si de neinterventia pe textul lucrarii scrise.
Dupa perioada de analiza a tezelor - cinci zile din momentul afisarii rezultatelor - se pot depune eventualele contestatii la comisia din unitatea de invatamant. Termenul limita pana la care acestea pot fi depuse este 11 ianuarie 2008. Ultima proba a tezelor cu subiect unic din semestrul I, cea de limba si literatura romana (ambele clase) va avea loc vineri, 14 decembrie.
in situatii speciale, temeinic motivate, apreciate de comisia din unitatea de invatamant, elevii sustin teza cu subiect unic, la care au absentat, in perioadele speciale de teze prevazute prin calendar. Pentru semestrul I, elevii pot sustine teza la care au absentat in perioada speciala din luna februarie sau in cea din lunile mai - iunie. (Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner