Varianta cu numarul 56 pentru proba de matematica Imprimare E-mail


ImageComisia nationala pentru organizarea Testelor nationale a extras, in aceasta dimineata, la ora 8.50, intr-o sedinta publica desfasurata la sediul Ministerului Educatiei, Cercetarii si Tineretului, varianta cu numarul 56 pentru proba de matematica.
Testele nationale se organizeaza anual, intr-o singura sesiune, in vederea stabilirii selectiei si repartizarii absolventilor clasei a VIII-a in clasa a IX-a a ciclului inferior al liceului sau a scolii de arte si meserii.
Examenul presupune trei probe obligatorii pentru elevii care au absolvit cursurile in scoli cu predare in limba romana (limba si literatura romana, matematica si istoria romanilor sau geografia Romaniei), in functie de optiunea fiecarui candidat. Elevii care au absolvit cursurile clasei a VIII-a la o unitate scolara cu predare in limbile minoritatilor nationale vor sustine si o proba de limba materna, programata marti, 19 iunie.

Joi, 21 iunie, are loc ultima proba, la alegere, intre istoria romanilor sau geografia Romaniei. Prima afisare a rezultatelor are ca termen data de 24 iunie (pana la ora 16.00). in aceeasi zi, intre orele 16.00 si 20.00, vor putea fi depuse contestatiile. Rezolvarea acestora este prevazuta in perioada 25 - 27 iunie, iar afisarea rezultatelor finale, in data de 28 iunie.


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner