Varianta de subiect cu numarul 8 pentru proba de matematica Imprimare E-mail


    ImageIn aceasta dimineata, la ora 8.30, in prezenta Comisiei Nationale de organizare si desfasurare a tezelor cu subiect unic, a fost extrasa varianta cu numarul 8 (din 10 posibile) pentru proba de matematica a tezelor cu subiect unic la clasa a VII-a si a VIII-a. in intervalul orar imediat urmator, cele 896 de centre de comunicare din tara vor prelua, decripta si multiplica variantele de subiect.
Acestea trebuie distribuite catre unitatile de invatamant pana la ora 11.30. Proba este programata sa inceapa la ora 12.00, iar durata sustinerii este de 2 ore din momentul primirii subiectelor de catre fiecare elev.
Sunt asteptati sa participe cei peste 432.000 de elevi inscrisi la inceputul anului scolar 2007-2008 in cele doua clase (218.802 in clasa a VII-a si 214.162 in clasa a VIII-a). Elevilor apartinand minoritatilor nationale, care au urmat cursurile disciplinelor la care se sustin tezele in limba materna, li se asigura subiectele de teza in limba materna studiata.
Subiectele au un grad de dificultate mediu si sunt elaborate in cadrul Centrului National pentru Curriculum si Evaluare in invatamantul Preuniversitar, conform programei scolare parcurse pana la data desfasurarii tezei si cu temele selectate din programa scolara. In semestrul I, calendarul tezelor pentru clasele a VII-a si a VIII-a mai contine urmatoarele probe: 11 decembrie - istorie/geografie (numai pentru clasa a VIII-a) si 14 decembrie - limba si literatura romana (ambele clase).
In situatii speciale, temeinic motivate, apreciate de comisia din unitatea de invatamant, elevii sustin teza cu subiect unic, la care au absentat, in perioadele speciale de teze prevazute prin calendar. Pentru semestrul I, elevii pot sustine teza la care au absentat in perioada speciala din luna februarie sau in cea din lunile mai - iunie.
Tezele vor fi evaluate in centre special desemnate in acest sens. Fiecare lucrare va fi evaluata de doi profesori, altii decat cei din unitatile de invatamant de la care provin tezele. Baremul unic de evaluare si notare va fi postat pe site-ul http://examene.edu.ro, dupa desfasurarea fiecarei teze cu subiect unic. Evaluarea lucrarilor va dura maxim 3 zile pe baza unui punctaj pe scara 1-100, acordandu-se 90 de puncte pentru raspunsurile corecte si complete si 10 puncte, din oficiu, cu respectarea stricta a baremului unic de evaluare si notare.
Profesorul care preda la clasa are obligatia de a analiza, impreuna cu elevii, tezele si rezultatele obtinute la acestea, in perioada stabilita pentru aceasta activitate. Dupa perioada de analiza a tezelor - 5 zile din momentul afisarii rezultatelor - se pot depune eventualele contestatii la comisia din unitatea de invatamant. Profesorul care preda la clasa raspunde, in perioada de analiza a tezelor, de integritatea si de neinterventia pe textul lucrarii scrise.


Comentarii ()add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner