Varianta de subiect cu numarul 8 pentru proba de matematica Imprimare E-mail


    ImageIn aceasta dimineata, la ora 8.30, in prezenta Comisiei Nationale de organizare si desfasurare a tezelor cu subiect unic, a fost extrasa varianta cu numarul 8 (din 10 posibile) pentru proba de matematica a tezelor cu subiect unic la clasa a VII-a si a VIII-a. in intervalul orar imediat urmator, cele 896 de centre de comunicare din tara vor prelua, decripta si multiplica variantele de subiect.
Acestea trebuie distribuite catre unitatile de invatamant pana la ora 11.30. Proba este programata sa inceapa la ora 12.00, iar durata sustinerii este de 2 ore din momentul primirii subiectelor de catre fiecare elev.
Sunt asteptati sa participe cei peste 432.000 de elevi inscrisi la inceputul anului scolar 2007-2008 in cele doua clase (218.802 in clasa a VII-a si 214.162 in clasa a VIII-a). Elevilor apartinand minoritatilor nationale, care au urmat cursurile disciplinelor la care se sustin tezele in limba materna, li se asigura subiectele de teza in limba materna studiata.
Subiectele au un grad de dificultate mediu si sunt elaborate in cadrul Centrului National pentru Curriculum si Evaluare in invatamantul Preuniversitar, conform programei scolare parcurse pana la data desfasurarii tezei si cu temele selectate din programa scolara. In semestrul I, calendarul tezelor pentru clasele a VII-a si a VIII-a mai contine urmatoarele probe: 11 decembrie - istorie/geografie (numai pentru clasa a VIII-a) si 14 decembrie - limba si literatura romana (ambele clase).
In situatii speciale, temeinic motivate, apreciate de comisia din unitatea de invatamant, elevii sustin teza cu subiect unic, la care au absentat, in perioadele speciale de teze prevazute prin calendar. Pentru semestrul I, elevii pot sustine teza la care au absentat in perioada speciala din luna februarie sau in cea din lunile mai - iunie.
Tezele vor fi evaluate in centre special desemnate in acest sens. Fiecare lucrare va fi evaluata de doi profesori, altii decat cei din unitatile de invatamant de la care provin tezele. Baremul unic de evaluare si notare va fi postat pe site-ul http://examene.edu.ro, dupa desfasurarea fiecarei teze cu subiect unic. Evaluarea lucrarilor va dura maxim 3 zile pe baza unui punctaj pe scara 1-100, acordandu-se 90 de puncte pentru raspunsurile corecte si complete si 10 puncte, din oficiu, cu respectarea stricta a baremului unic de evaluare si notare.
Profesorul care preda la clasa are obligatia de a analiza, impreuna cu elevii, tezele si rezultatele obtinute la acestea, in perioada stabilita pentru aceasta activitate. Dupa perioada de analiza a tezelor - 5 zile din momentul afisarii rezultatelor - se pot depune eventualele contestatii la comisia din unitatea de invatamant. Profesorul care preda la clasa raspunde, in perioada de analiza a tezelor, de integritatea si de neinterventia pe textul lucrarii scrise.


Comentarii (4)add
sunt oarecum multumit : Martin
Am fost lasati sa copiem*PERIAM-jud.Timis, in ideea ca si la alte scoli se copiaza.directoarea in pragul pensionarii a marit cotizatia,ce ne facem
...
teza unica : nastase
Tezele unice nu au fost atat de grele. Referitor la copiat, ce sa spun aceeiasi indoiala o avea si fiica mea ca cei de la tara vor obtine note mai mari din cauza copiatului sau ca le vor face subiectele profesorii. Unde este dreptatea.
...
nemultumit : john
hmm pt cei care au copiat bv felicitari ..... dar eu am dat teza fara sa pot copia mai nimic si din cate am auzit eu de la anu adik din cls a 8a se vor scoate tezele si se va introduce examenul ........hmm ministeru invatamntului ... viseaza ceva noaptea si adoua zii pune in practica smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/angry.gif smilies/cry.gif sad sad sad si iar sad
...
ba sa stiti ca sunt foarte corecte aceste teze unice!!!!!!!!! : oanna
In legatura cu ce a spuns doamna sau domnul "teza unica:nastase"!!!domnule/doamna sa stiti ca eu sunt de la tara si vreau sa va spun ca aici lucrurile sunt mult mai severe decat la oras...nu mai presupuneti dumneavoastra ca la tara profesorii fac subiectele sau ca ne lasa sa copiem.Noi luam notele pe care le luam pe merit ptr ca vreau sa va spun ca profesorii nici nu ne lasa sa intoarcem privirea in stanga sau in drapta.Mai repede in oras profesorii fac asemenea lucruri ptr ca nu isi permit sa strice reputatia scolii,mai ales daca e o scoala sau un liceu cu prestigiu.Si va mai spun un lucru...sa stiti ca noi,cei de la tara invatam mult mai mult si ne straduim mult mai mult decat copiii de oras ptr ca noi suntem crescuti altfel fata de ei si nu mai are rost sa explic de ce ptr ca presupun ca stiti asta.In fine...ce vreau eu este sa va dati seama ca noi,copiii de la tara luam notele pe care le luam pe adevaratele noastre puteri si daca vedeti ca cei de la oras au note mai mici decat copiii de la tara asta inseamna ca ei nu s-au straduit destul de mult ptr a obtine niste note mari,asa ca nu mai dati vine pe profesorii de la tara ca ne fac subiectele sau p elevi ca au copiat!!!!!!!
...
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner