Vestigii arheologice subacvatice, pe litoral Imprimare E-mail


ImageCercetatorii din cadrul Muzeului de Istorie Nationala si Arheologie Constanta (MINAC) au finalizat, duminica, prima etapa a proiectului de cartografiere a itinerariilor arheologice subacvatice pe coasta romaneasca a Marii Negre, informeaza corespondentul ROMPRES.
Directorul general al institutiei muzeale, dr. Constantin Chera, a declarat, pentru ROMPRES, ca proiectul de cercetare, documentare, marcare si cartografiere a zonei litorale submerse, pe o latime de pana la 50 de metri in larg, a debutat anul acesta in colaborare cu Centrul de Formare Profesionala din Palermo - Italia (CEFOP) si timp de zece zile au fost facute scufundari tematice la Constanta, Agigea, Eforie, Tuzla si Mangalia, pentru a determina punctele de referinta pentru viitoarele itinerarii arheologice ce vor fi puse la dispozitia turistilor.
"Practic, noi acum am reluat, dupa aproape 30 de ani, proiectele initiate de comandorul Constantin Scarlat, pionier al arheologiei si cartografiei submerse in Romania, cu ajutorul colegilor italieni, care au si finantat aceasta expeditie prin intermediul Pactului Teritorial Alto Belice Corleonese - institutie de cooperare care a semnat anul acesta un protocol de cooperare cu Consiliul Judetean Constanta", a declarat Constantin Chera.
Directorul MINAC a mai precizat ca incepand de anul viitor va solicita finantarea din fonduri comunitare a proiectului de cartografiere si valorificare turistica a itinerariilor arheologice de pe litoralul romanesc.
"Noi beneficiem de un patrimoniu cultural submers deosebit de bogat, de la constructii antice din epoca elenistica scufundate pana la epave de corabii si nave, despre care aproape ca nu s-a stiut nimic pana de curand, vestigii foarte interesante si apreciate de scufundatorii pasionati, pe care intentionam sa le valorificam asa cum se intampla in toata lumea, in cadrul unor trasee turistice", a subliniat Constantin Chera.


Comentarii (1)add
cercetari arheologice submarine : Black Sea Hunters
Intai de toate "Salut" tuturor celor care vro citi ceea ce scriu!...Despre acest articol trebuie sa ma declar deosebit de multumit si interesat, deoarece ma ocup din pasiune cu scfundarile si arheologia subacvatica impreuna cu Dan Scarlat, de ceva vreme si am realizat o echipa de cercetare si lucram la un film cu Sahia Film "pe urmele lui Constantin Scarlat". In cadrul acestor filmari s-au redescoperit nenumarate vestigii deja cunoscute de raposatul Domn Scarlat Constantin. In noutate vom realiza si il vom invita si pe Domnul Chera la o scufundare de cercetare timp de 3 zile la Costinesti pentru descoperirea unei epave vechi de mai bine de 2000 de ani. Experienta Domniei sale si colaborarea noastra cu Muzeul de Istorie Nationala din Constanta ne va ajuta sa trecem de barierele amatorismului catre zona de profesionisti in arheologie subacvatica.
...
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner