Ziua Internationala a Muzicii Imprimare E-mail


ImageLa inceputul lunii octombrie, in fiecare an, comunitatile din intreaga lume gazduiesc o suita de evenimente culturale, organizate in vederea sarbatoririi Zilei Internationale a Muzicii.

Ziua Internationala a Muzicii a fost proclamata de UNESCO in 1975, pentru a sustine promovarea muzicii ca arta in societate, in vederea sustinerii pacii si prieteniei intre popoare, realizarea de schimburi culturale si recunoasterea valorilor estetice.
Propunerea a fost facuta de renumitul violonist si dirijor american Yehudi Menuhin, pe atunci presedinte al Consiliului Muzical International al UNESCO, pentru a incuraja promovarea artei muzicale. Maestrul Yehudi Menuhin a declarat ca Ziua Muzicii 'va constitui o mare realizare printre activitatile noastre si va deveni un eveniment de propagare pentru o cunoastere mai buna a artei noastre, un model de consolidare a legaturilor de pace si de prietenie dintre oameni cu ajutorul muzicii'.
in fiecare an este celebrata in diferite orase sau zone de pe glob. in 2003, Fundatia Muzicala Edward Johnson a luat initiativa de a aniversa anual evenimentul in orasul canadian Guelph, prin organizarea de evenimente culturale, atât in centre culturale cât si in scoli.
O data pe an, muzica, o forma a vietii, a comunicarii si confortului sufletesc, ia locul zgomotului si dezordinii.(Rompres)


Comentarii (0)add
Spune-ti parerea despre acest articol
quote
bold
italicize
underline
strike
url
image
quote
quote
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley
Smiley


Adaugati caracterele din imagine


busy
 
newsletter
login
cont
parinti
parinti


galeriapiticilor.jpg    
Poze din galerie!
Educatie si Scoala
2006 - 2012 ScoalaParintilor.ro - toate drepturile rezervate
Termeni si conditii | Publicitate

banner
banner